![][1]"Wydarzenia ostatnich tygodni, poczynając od 11 września, pokazują, jak potrzebny a zarazem trudny jest dialog z islamem" - powiedział bp Michael Fitzgerald, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Dzisiaj w Watykanie rozpoczęło się posiedzenia plenarne Rady. Zakończy je w piątek 9 bm. audiencja u Jana Pawła II. [1]: zdjecia/fitzgerald1.gif
"Wydarzenia ostatnich tygodni, poczynając od 11 września, pokazują, jak potrzebny a zarazem trudny jest dialog z islamem" - powiedział bp Michael Fitzgerald, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Dzisiaj w Watykanie rozpoczęło się posiedzenia plenarne Rady. Zakończy je w piątek 9 bm. audiencja u Jana Pawła II.
W spotkaniu, zwoływanym co trzy lata, udział biorą wszyscy jej członkowie mianowani przez Papieża, a więc dziesięciu kardynałów, w tym Vinko Puljić z Sarajewa, abp Michel Sabbah, patriarcha Jerozolimy oraz dwudziestu ośmiu arcybiskupów i biskupów głównie z Trzeciego Świata; jest wśród nich ordynariusz Karagandy w Kazachstanie biskup Jan Paweł Lenga. Nie przyjechał natomiast biskup Andrew Francis z Multan w Pakistanie, w jednym z kościołów na terenie tej diecezji doszło w końcu października do masakry wiernych i biskup uznał, że lepiej będzie, jeśli w tej chwili pozostanie w kraju.
Na swym poprzednim posiedzeniu plenarnym Rada zajmowała się przygotowaniami do obchodów Wielkiego Jubileuszu, teraz dokona jego bilansu z punktu widzenia dialogu z innymi religiami, a szczególnie zwołanego przez nią w Watykanie w październiku 1999 wielkiego spotkania przywódców religijnych z różnych stron świata.
Uczestnicy obrad zajmą się też przygotowaniem dokumentu na temat
duchowości chrześcijańskiej w dialogu z innymi religiami. Będzie to trzeci dokument tej dykasterii, po ogłoszonym w 1984 tekście na temat stosunku Kościoła katolickiego i wydanych siedem lat później wspólnie z Kongregacją Ewangelizacji Narodów wskazówek na temat relacji między dialogiem a przepowiadaniem.
Jak podkreślił sekretarz Rady nowy dokument będzie wyrazem woli dialogu opartej na naszej wierze, a więc swego rodzaju "kontaktu ewangelicznego" z innymi religiami. Mówiąc o dialogu z islamem angielski biskup kurialny odrzucił opinię, jakoby w tym momencie doszło do konfliktu i podkreślił, że tylko część islamu wystąpiła przeciwko Zachodowi, natomiast "wiele głosów popiera walkę z terroryzmem i były apele muzułmanów do współpracy w jego zwalczeniu". "Uważam, że na walce z ekstremizmem zależy zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom", oświadczył bp Michael Fitzgerald przed mikrofonami Radia Watykańskiego.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.