![][1]"Wydarzenia ostatnich tygodni, poczynając od 11 września, pokazują, jak potrzebny a zarazem trudny jest dialog z islamem" - powiedział bp Michael Fitzgerald, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Dzisiaj w Watykanie rozpoczęło się posiedzenia plenarne Rady. Zakończy je w piątek 9 bm. audiencja u Jana Pawła II. [1]: zdjecia/fitzgerald1.gif
"Wydarzenia ostatnich tygodni, poczynając od 11 września, pokazują, jak potrzebny a zarazem trudny jest dialog z islamem" - powiedział bp Michael Fitzgerald, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Dzisiaj w Watykanie rozpoczęło się posiedzenia plenarne Rady. Zakończy je w piątek 9 bm. audiencja u Jana Pawła II.
W spotkaniu, zwoływanym co trzy lata, udział biorą wszyscy jej członkowie mianowani przez Papieża, a więc dziesięciu kardynałów, w tym Vinko Puljić z Sarajewa, abp Michel Sabbah, patriarcha Jerozolimy oraz dwudziestu ośmiu arcybiskupów i biskupów głównie z Trzeciego Świata; jest wśród nich ordynariusz Karagandy w Kazachstanie biskup Jan Paweł Lenga. Nie przyjechał natomiast biskup Andrew Francis z Multan w Pakistanie, w jednym z kościołów na terenie tej diecezji doszło w końcu października do masakry wiernych i biskup uznał, że lepiej będzie, jeśli w tej chwili pozostanie w kraju.
Na swym poprzednim posiedzeniu plenarnym Rada zajmowała się przygotowaniami do obchodów Wielkiego Jubileuszu, teraz dokona jego bilansu z punktu widzenia dialogu z innymi religiami, a szczególnie zwołanego przez nią w Watykanie w październiku 1999 wielkiego spotkania przywódców religijnych z różnych stron świata.
Uczestnicy obrad zajmą się też przygotowaniem dokumentu na temat
duchowości chrześcijańskiej w dialogu z innymi religiami. Będzie to trzeci dokument tej dykasterii, po ogłoszonym w 1984 tekście na temat stosunku Kościoła katolickiego i wydanych siedem lat później wspólnie z Kongregacją Ewangelizacji Narodów wskazówek na temat relacji między dialogiem a przepowiadaniem.
Jak podkreślił sekretarz Rady nowy dokument będzie wyrazem woli dialogu opartej na naszej wierze, a więc swego rodzaju "kontaktu ewangelicznego" z innymi religiami. Mówiąc o dialogu z islamem angielski biskup kurialny odrzucił opinię, jakoby w tym momencie doszło do konfliktu i podkreślił, że tylko część islamu wystąpiła przeciwko Zachodowi, natomiast "wiele głosów popiera walkę z terroryzmem i były apele muzułmanów do współpracy w jego zwalczeniu". "Uważam, że na walce z ekstremizmem zależy zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom", oświadczył bp Michael Fitzgerald przed mikrofonami Radia Watykańskiego.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.