![][1]Od 1 stycznia 2002 w Watykanie środkiem płatniczym jest euro. Państwo Miasto Watykańskie było do tej pory w strefie obowiązywania lira, wraz z przejściem Włoch na wspólna walutę europejską - i na własną wyraźną prośbę - znalazło się teraz w strefie euro. [1]: zdjecia/euro1.jpg
Od 1 stycznia 2002 w Watykanie środkiem płatniczym jest euro. Państwo Miasto Watykańskie było do tej pory w strefie obowiązywania lira, wraz z przejściem Włoch na wspólna walutę europejską - i na własną wyraźną prośbę - znalazło się teraz w strefie euro.
Na mocy porozumienia z Unią Europejską może ono wypuszczać każdego roku monety o łącznej wartości 670 tysięcy euro. Jak wiadomo na ich rewersie - tzw. stronie narodowej - znajduje się podobizna Jana Pawła II. Projektantem monet watykańskich jest włoski artysta rzeźbiarz Guido Veroi.
"Dla Stolicy Apostolskiej zmienia się niewiele" - powiedział w Radiu Watykańskim prezes nieformalnego banku Stolicy Apostolskiej, Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), prof. Angelo Caloia i dodał, że: "Przywykliśmy do operacji w walucie różnych krajów, euro nie powinno sprawiać nam żadnej trudności."
Jego zdaniem Watykan dobrze się przygotował do nowej waluty europejskiej. Prof. Caloia wyraził zadowolenie z faktu, że przywódcy krajów należących do europejskiej unii walutowej zgodzili się na umieszczenie na monetach watykańskich podobizny Papieża.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.