W Lyonie zakończyła się 10 lutego dwudniowa sesja pod hasłem "Żydzi i katolicy - tożsamość i wzajemne relacje", zorganizowana przez Komitet Episkopatu Francji ds. Stosunków z Judaizmem oraz Biuro Informacji i Dokumentacji "Żydzi- Chrześcijanie". W sesji uczestniczyło ponad 150 osób zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski z całej Francji.
W Lyonie zakończyła się 10 lutego dwudniowa sesja pod hasłem "Żydzi i katolicy - tożsamość i wzajemne relacje", zorganizowana przez Komitet Episkopatu Francji ds. Stosunków z Judaizmem oraz Biuro Informacji i Dokumentacji "Żydzi-Chrześcijanie". W sesji uczestniczyło ponad 150 osób zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski z całej Francji.
Referaty wygłosili: kard. Jean-Marie Lustiger, arcybiskup Paryża, wielki rabin Paryża Victoire Gilles Bernheim oraz profesorowie: Adolf Steg, przewodniczący Alliance Israëlite Universelle i Jean-Jacques Moscovitz, psychoanalityk i psychiatra.
Rabin Bernheim w swoim wystąpieniu podkreślił, że wspólne badanie tekstów biblijnych pomoże "żydom być lepszymi żydami, a chrześcijanom lepszymi chrześcijanami". Natomiast kard. Lustiger wskazał m.in. na niebezpieczeństwo "pogaństwa jakie grozi chrześcijaństwu, jeśli będzie ono chciało definitywnie odciąć się od żydowskich - monoteistycznych korzeni".
"Polska i Francja są krajami w sposób szczególny odpowiedzialnymi za rozwijanie dialogu między żydami i chrześcijanami", powiedział KAI obecny na sesji wieloletni sekretarz Komitetu Episkopatu Francji ds. Stosunków z Judaizmem ks. Bernard Dupuy. "Wbrew temu, co się na ogół niesprawiedliwie sądzi, w Polsce od dawna trwa dialog chrześcijańsko-żydowski", powiedział ks. Dupuy. Zapytany o trudności, na jakie napotyka dialog we Francji, wskazał przede wszystkim na "bardzo głęboko zakorzenione uprzedzenia" i wąską grupę ludzi faktycznie zainteresowanych rozwijaniem stosunków żydowsko-chrześcijańskich. "Słyszeć może tylko ten, kto ma otwarte uszy", powiedział ks Dupuy. Został on uhonorowany w styczniu przez Europejski Kongres Żydów Nagrodą Pionierów Dialogu Chrześcijańsko-Żydowskiego.
Jak przyznali organizatorzy, sesja, która organizowana jest raz w roku już od wielu lat, po raz pierwszy zgromadziła tak liczne audytorium. Wśród mówców znalazły się najwyższe autorytety moralne i naukowe. Znaczne było też zainteresowanie mediów.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.