Prawosławni mieszkający w Ziemi Świętej rozpoczęli przygotowania do Wielkanocy. W tym roku obchodzą ją dopiero 5 maja, aż pięć tygodni po katolickiej Wielkanocy. 28 kwietnia przypada prawosławna Niedziela Palmowa. Główne uroczystości liturgiczne grecko-prawosławne, ormiańskie, syryjsko- prawosławne i koptyjsko-prawosławne odbędą się w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Prawosławni mieszkający w Ziemi Świętej rozpoczęli przygotowania do Wielkanocy. W tym roku obchodzą ją dopiero 5 maja, aż pięć tygodni po katolickiej Wielkanocy. 28 kwietnia przypada prawosławna Niedziela Palmowa. Główne uroczystości liturgiczne grecko-prawosławne, ormiańskie, syryjsko-prawosławne i koptyjsko-prawosławne odbędą się w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
27 kwietnia w poprzedzającą Wielki Tydzień sobotę, Grecki Kościół Prawosławny obchodził tradycyjnie tzw. "Sobotę Łazarza". Rano odbyły się dwie liturgie poświęcone upamiętnieniu wskrzeszenia Łazarza. O świcie zakonnicy celebrowali jutrznię w sanktuarium Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej. Miejsce to od wieków znajduje się w rękach muzułmańskich i chrześcijanie mogą gromadzić się tam tylko kilka razy w roku.
Prawosławni zebrali się także w Betanii, po wschodniej stronie Góry Oliwnej. Tam, według przekazów ewangelicznych mieszkali Łazarz i jego dwie siostry - Maria i Marta. W ich domu często zatrzymywał się Chrystus. W Betanii znajdują się sanktuaria grecko-prawosławne i katolickie prowadzone przez franciszkanów, upamiętniające cud wskrzeszenia Łazarza.
Z kolei po południu w bazylice Anastatis (Grobu Pańskiego) prawosławni uroczystą procesją i specjalną liturgią zainaugurowali obchody Wielkiego Tygodnia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.