Sobór Biskupi Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) wyraził zadowolenie z podpisania porozumienia o utworzeniu wspólnego państwa Serbii i Czarnogóry. Kościół wzywa do umocnienia i jak najszybszego ustawowego określenia zasad jedności w ramach nowej wspólnoty państwowej z jednoczesnym poszanowaniem praw Bożych i ludzkich jak to się dzieje w całym cywilizowanym świecie. Sobór obradował od 23 do 31
Sobór Biskupi Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) wyraził zadowolenie z podpisania porozumienia o utworzeniu wspólnego państwa Serbii i Czarnogóry. Kościół wzywa do umocnienia i jak najszybszego ustawowego określenia zasad jedności w ramach nowej wspólnoty państwowej z jednoczesnym poszanowaniem praw Bożych i ludzkich jak to się dzieje w całym cywilizowanym świecie. Sobór obradował od 23 do 31 maja w Belgradzie pod przewodnictwem patriarchy Pawła.
Wspomniane porozumienie serbsko-czarnogórskie podpisali w Belgradzie 14 marca prezydenci: Jugosławii - Vojislav Kotunica i Carnogóry - Milo Djukanović pod patronatem przedstawiciela Unii Europejskiej Javiera Solany. Przewiduje ono utworzenie nowego państwa na zasadach federacyjnych z Serbii i Czarnogóry, z zachowaniem znacznej niezależności każdej z nich. Dokument ten ma być jeszcze omawiany i ratyfikowany przez parlamenty obu republik i zgromadzenie federalne. Ma on nie tylko zwolenników, ale także wielu przeciwników po obu stronach, zwłaszcza wśród zwolenników niepodległości zarówno Serbii, jak i Czarnogóry. Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy porozumienia i całej Jugosławii.
W komunikacie z obrad biskupi powitali z zadowoleniem powrót nauki religii do szkół publicznych w Serbii, wyrażając przy tym nadzieję, że wkrótce nastąpi to także w Czarnogórze. Jednocześnie mówiono z troską o innych problemach reformy i rozwoju szkolnictwa kościelnego.
Sobór wysoko ocenił niedawne wizyty w Jugosławii zwierzchników Kościołów prawosławnych: Aleksandrii - patriarchy Piotra VII i Grecji - arcybiskupa Chrystodulosa, widząc w nich znak jedności prawosławnej i jej umocnienia; jest to również wyraz poparcia dla dialogu i spotkań z chrześcijanami innych wyznań oraz z wyznawcami innych religii i wszystkimi ludźmi dobrej woli - podkreślili serbscy biskupi prawosławni.
Przyjęto i zaaprobowano wstępne porozumienie o przywróceniu jedności między Kościołami prawosławnymi Serbii i Macedonii, podpisane 17 maja br. w Niszu przez komisje kościelne z Belgradu i Skopje. Wyrażono nadzieję, że potwierdzą je także hierarchowie Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Będzie to znaczący wkład w jedność prawosławia i wydarzenie, którego oczekuje cały świat prawosławny - stwierdza oświadczenie soborowe.
Kościół macedoński, który w ramach jednej Jugosławii (jeszcze w latach międzywojennych) był częścią SKP, w 1958 ogłosił autonomię (częściową niezależność), a w 1967 autokefalię, czyli pełne uniezależnienie się od Patriarchatu Serbskiego. Decyzji tej nie uznał dotychczas żaden inny Kościół prawosławny na świecie.
Sobór dokonał też szeregu zmian osobowych w obsadzie niektórych diecezji zarówno w samej Jugosławii, jak i poza jej granicami. Między innymi w związku z powołaniem biskupa zachodnioamerykańskiego Jana na biskupa Szumadiji, jego miejsce zajął jako administrator, do czasu mianowania nowego hierarchy, biskup Ameryki i Kanady Longin. Zmienił się też skład Świętego Synodu Biskupiego, który na bieżąco kieruje Kościołem, gdy nie obraduje Sobór Biskupi. Obecnie tworzą go: patriarcha serbski Paweł jako przewodniczący, metropolita czarnogórsko-nadmorski Amfilochiusz i trzej biskupi.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.