Ewangelizacja, nie akcje duszpasterskie

![][1]Może dzisiaj nie jest konieczne męczeństwo, ale będę się narażał, bo tego wymaga Ewangelia - zapowiedział nowy biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski podczas konferencji prasowej w przeddzień swego ingresu do katedry. Będę robił wszystko, żeby ewangelizować, a nie pomnażać akcje religijne - podkreślił. [1]: zdjecia/kiernikowski1.gif (bp Zbigniew Kiernikowski)

Może dzisiaj nie jest konieczne męczeństwo, ale będę się narażał, bo tego wymaga Ewangelia - zapowiedział nowy biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski podczas konferencji prasowej w przeddzień swego ingresu do katedry. Będę robił wszystko, żeby ewangelizować, a nie pomnażać akcje religijne - podkreślił.

Spotkanie nowego biskupa z dziennikarzami można uznać za powiem nowego stylu. Konferencja prasowa poprzedzająca ingres do katedry jest w polskim Kościele dość nowym zjawiskiem.

Przedstawienie się dziennikarzom biskup zaczął od opowieści o swych korzeniach rodzinnych i drodze kapłańskiej i naukowej. Zaznaczył, że spotkanie z ruchem neokatechumenalnym i Ruchem Światło-Życie, pozostawiło trwały ślad w jego życiu.

Biskup ma jednak przede wszystkim wyniesione z Rzymu doświadczenie Kościoła powszechnego, dlatego nie zamierza ograniczać Kościoła do jakiejkolwiek najpobożniejszej nawet, partykularnej wizji. Jednocześnie podkreśla, że trzeba odejść od koncepcji monolitu wyrażania się w Kościele: każdy ruch, każda wspólnota, mała grupa, parafia powinny wnosić swój specyficzny wkład w życie Kościoła.

Jako wielki problem współczesnego społeczeństwa, rodziny, a każe Kościoła postrzega zagubienie ojcostwa. Zamierza przywracać tę świadomość także poprzez styl sprawowania swojej posługi.

Bp Kiernikowski wielokrotnie powtarzał, że Ewangelia uczy nas "mocy tracenia" - trzeba umieć tracić siebie, tracić czas dla innych, także "tracić pewność niewoli i podejmować ryzyko wolności". Filozofia tracenia to nic innego jak odkrywanie rzeczywistości krzyża - podkreślił. "Jeżeli chce się iść za Chrystusem, trzeba wziąć swój krzyż" - dodał. Stwierdził, że świat tego nie chce zrozumieć, dlatego mąż porzuca żonę, gdy ona staje się mniej piękna, żona zostawia męża, gdy on ma problemy z alkoholem. Nikt nie chce odkrywać, że kochać, to tracić siebie dla drugich - powiedział z mocą.

Na pytanie o rozwijanie stosunków z innymi wyznaniami biskup zwrócił uwagę, że prawdziwy ekumenizm to nawrócenie, dialog "ekumeniczny" bez nawrócenia jest pusty. Chrześcijanie najbardziej zbliżają się do siebie, gdy zbliżają się do Chrystusa.

Zagadnięty przez KAI, czy stworzy w diecezji katechezę dorosłych, tak często postulowaną w dokumentach kościelnych, także II Synodu Polskiego, podkreślił, że nie jest to sprawa otwierania punktów katechetycznych dla dorosłych. Chodzi raczej o docieranie z różnymi - elitarnymi w dobrym tego słowa znaczeniu - formami z ewangelizacją.

Nowy biskup chce dobrej współpracy z władzami lokalnymi, choć czasem może ją ograniczać różna wizja człowieka. Przychodząc na męczeńską Ziemię Podlaską, bp Kiernikowski podkreślił, że dziś może nie jest konieczne męczeństwo, ale z całą mocą zaznaczył, że będzie się narażał, kiedy będzie tego wymagała Ewangelia.

Za wyraz nowego stylu pasterzowania nowego biskupa można również uznać skierowanie do diecezjan blisko 50-stronicowego listu pasterskiego, wydrukowanego w 150 tys. egzemplarzy, tak by otrzymała go każda rodzina. Tytułem listu jest biskupie zawołanie bp Kiernikowskiego "Posłuszeństwo Ewangelii - Eucharystia".

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
13°C Poniedziałek
dzień
13°C Poniedziałek
wieczór
10°C Wtorek
noc
9°C Wtorek
rano
wiecej »