Podziały w Kościele przynoszą wiele nieszczęść i pokus ludowi Bożemu, osłabiając prawosławne świadczenie o jednej wierze apostolskiej i często prowadzą do postaw sekciarskich. Są to niektóre tylko wnioski, do jakich doszła wspólna komisja prawosławnych Kościołów rosyjskiego i serbskiego ds. zbadania działalności rozłamów na swym pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w Moskwie w dniach 26-27 czer
Podziały w Kościele przynoszą wiele nieszczęść i pokus ludowi Bożemu, osłabiając prawosławne świadczenie o jednej wierze apostolskiej i często prowadzą do postaw sekciarskich. Są to niektóre tylko wnioski, do jakich doszła wspólna komisja prawosławnych Kościołów rosyjskiego i serbskiego ds. zbadania działalności rozłamów na swym pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w Moskwie w dniach 26-27 czerwca.
Członkowie komisji dali wyraz zatroskaniu kierownictw swych Kościołów szerzeniem się ruchów rozłamowych w świecie dzisiejszym, zwłaszcza na kanonicznych obszarach obu Kościołów. "Przynosząc wiele nieszczęść i pokus ludowi Bożemu, osłabiając świadectwo prawosławne o jednej wierze apostolskiej, rozłamy mają jako wspólny korzeń pychę i inne grzeszne namiętności" - głosi oświadczenie Służby Informacyjnej Patriarchatu Moskiewskiego po zakończeniu prac komisji. Zwraca też uwagę, że "włączanie się szerokich rzesz wiernych do tych działań wynika nierzadko z czynników politycznych i z egoistycznych interesów sił, dalekich od dążenia do zbawienia dusz ludzkich".
Uczestnicy spotkania stwierdzili, że działalność rozłamowa prowadzi zwykle do odejścia od oficjalnego nauczania Kościoła i stopniowo przeradza się w świadomość sekciarską, co z kolei wiedzie do dalszych podziałów i konfliktów wewnętrznych. Podkreślono w związku z tym konieczność bardziej systematycznego badania działalności rozłamów i wymiany informacji w tym zakresie między Kościołami lokalnymi, gdyż ich solidarność w obronie norm kanonicznych jest pierwszoplanowym warunkiem pomyślnego przezwyciężenia rozłamów.
Na posiedzeniu omówiono najnowsze wydarzenia w tym zakresie. "W atmosferze braterskiej szczerości i wzajemnego zrozumienia przedstawiono sytuację prawosławnych w Estonii, na Ukrainie, w Mołdawii, Macedonii i w innych krajach, będących częścią odpowiedzialności kanonicznej Patriarchatów Moskiewskiego i Serbskiego" - czytamy w oświadczeniu. Poinformowano, że komisja wypracowała propozycje, sprzyjające umocnieniu jedności ogólnoprawosławnej i powrotowi tych, którzy odpadli, do "zbawczej jedności z pełnią Kościoła prawosławnego". Zaproponowano m.in. przeprowadzenie konferencji naukowej ds. rozłamów z udziałem hierarchów, teologów i historyków kościelnych, którą zorganizują wspólnie Kościoły rosyjski i serbski.
Uczestników posiedzenia przyjął patriarcha moskiewski i Wszechrusi Aleksy II i spotkali się z przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolitą Cyrylem.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.