Hindusi dedykują Papieżowi Walentynki

Zamiast czerwonych róż i serduszek mieszkańcy Katmandu przekazują sobie zdjęcia i ważne zdania Benedykta XVI

Zdjęcia i ważne zdania Benedykta XVI zamiast czerwonych róż i serduszek umieszczono na kartkach, które od kilku dni mieszkańcy Katmandu przesyłają sobie wzajemnie z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego. Na wieść o zapowiedzi jego ustąpienia mieszkańcy stolicy Nepalu – zarówno chrześcijanie, katolicy i nie tylko, jak i wyznawcy innych religii, zwłaszcza hinduizmu, mającego najwięcej wiernych w tym kraju, postanowili zadedykować papieżowi przypadający 14 lutego Dzień Zakochanych.

Shilpa Sheresta, właścicielka kwiaciarni w samym centrum miasta, oświadczyła, że „gdy tylko ludzie dowiedzieli się o decyzji papieskiej, zaraz zaczęli prosić o wizerunki Ojca Świętego, zamiast klasycznych prezentów dla zakochanych”.

Inna sprzedawczyni – Nikita Pradhan jest zaskoczona, jak wielu „młodych ludzi różnych religii” prosi o paczuszki-prezenty z wydrukowanymi na nich zdaniami lub portretami Benedykta XVI. „Aby sprostać zapotrzebowaniu, wydrukowaliśmy kartki z jego zdjęciami, ale szybko się skończyły. Obecnie zamówiliśmy nowe, ale boimy się, że możemy nie zdążyć jeszcze przed Walentynkami” – dodała handlarka.

Młody wyznawca hinduizmu Kishor Khadka podkreślił, że papież był wielkim wzorem miłości, poświęcenia i siły duchowej i „z tego powodu podaruję mojej narzeczonej jego zdjęcie jako symbol uczucia i jedności”.

Mimo że chrześcijaństwo stanowi zaledwie nieco ponad jeden procent mieszkańców Nepalu, po upadku monarchii w 2006 katolicy i protestanci zaczęli się wpisywać w miejscowe społeczeństwo, stając się punktem odniesienia, gdy chodzi o pomoc dla biednych i w dziedzinie oświaty. Rozczarowanie do własnych przywódców politycznych pobudza wielu wyznawców hinduizmu i buddyzmu nowego spojrzenia, pełnego zainteresowania, na chrześcijaństwo i jego przedstawicieli, w tym także na papieża.

Niedawne badania ankietowe wykazały, że coraz więcej mieszkańców tego kraju kupuje Biblię lub same tylko Ewangelie; również dużym wzięciem i popularnością w miejscowym społeczeństwie cieszą się orędzia i wypowiedzi Ojca Świętego, zwłaszcza te, które skierowane są do innych religii. Jego przesłanie na Dzień refleksji, dialogu i modlitwy o pokój, który odbył się 27 października 2011 w Asyżu, niechrześcijańscy przywódcy religijni Nepalu ocenili jako wzór do naśladowania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »