Czemu włoskie media tak krytykują odejście papieża? - taki sms dotarł do mnie z Polski. Może jestem w innych Włoszech, ale nie wyczytałam żadnej krytyki w codziennej prasie. Media wybierają tu już nowego papieża.
Jakiego papieża potrzebuje dziś Kościół?
Informacje, jakie docierają z różnych stron Watykanu, są sprzeczne. Niecierpliwie czekamy na datę konklawe. Dziennikarze osaczyli wręcz ks. Lombardiego, rzecznika Stolicy Apostolskiej. Choć w zasadzie prawie wszyscy, którzy będą relacjonować te ważne wydarzenie dla życia Kościoła, już są na miejscu. Rzymskie hotele są już pełne. A ceny pokoi sięgają zenitu.
Jak wiemy, kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego rozesłał już tzw. konwokacje, czyli listy zwołujące na konklawe wszystkich kardynałów. 70 z nich jest już w Rzymie. W poniedziałek o 9.30 spotkają się na pierwszej Kongregacji. – Nie mogę obiecać, że podam państwu datę konklawe w poniedziałek – mówił po konferencji prasowej ks. Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej.
Czas rozpoczęcia wyboru muszą ustalić wszyscy purpuraci. W Kaplicy Sykstyńskiej już trwają przygotowania. Jest już zamknięta dla zwiedzających.
Wiadomo też, o czym będą rozmawiać kardynałowie w czasie kongregacji. Kard. Angelo Sodano podał tematy: sekularyzacja społeczeństwa, odejście wiernych od Kościoła, drastyczny spadek powołań w Kościele na Zachodzie, duszpasterstwo, relacje z innymi wyznaniami, które obecne są szczególnie w Ameryce Łacińskiej i w Afryce. W rozmowie z dziennikiem „Il Messagero” amerykański purpurat kard. Tobin podkreślił, że Kongregacje muszą podjąć też temat przyszłości Kurii Rzymskiej. „Trzeba wreszcie zakończyć tę walkę odbiurokratyzowania kurii” – mówi. Jest – jak zdradza dziennik – pomysł, by watykańskie dykasterie miały bezpośredni kontakt z papieżem, bez „filtra Sekretariatu Stanu”, gdzie, jak twierdzi gazeta, blokowanych jest sporo spraw i problemów”.
Mediolańskiemu dziennikowi udało się przeprowadzić krótki wywiad z sudańskim kardynałem Zubeirem Wako. Na pytanie, czy widzi możliwość wybory czarnego papieża odpowiedział: „Kościół jest na to gotowy, świat nie. Niestety wielu pochodzących z mojego kontynentu kardynałów nie ma globalnego spojrzenia na Kościół”. Ale - podkreśla kard. Wako - Benedykt XVI żegnając się z nami podsunął parę sugestii, jakiego Piotra potrzebuje teraz Kościół. Powiedział: „ma być zdrowy, młody i święty”. Czy będzie on Afrykańczykiem, czy z Ameryki Łacińskiej, nie ma znaczenia – podkreśla kard. Wako.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.