8 kwietnia telewizyjna Jedynka wyemituje dwa filmy o katastrofie smoleńskiej: "Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta" zrealizowany na zlecenie National Geographic oraz film Anity Gargas "Anatomia upadku" - podało w poniedziałek Centrum Informacji TVP.
"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa zarządu Telewizji Polskiej Juliusza Brauna, TVP1 zaplanowała na poniedziałek 8 kwietnia emisję dwóch głośnych filmów dokumentalnych o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku: 'Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta' i 'Anatomia upadku' " - napisano w przesłanym PAP komunikacie.
Zaznaczono, że stało się to możliwe dzięki pomyślnie zakończonym rozmowom TVP z firmami mającymi prawa do dystrybucji tych dokumentów. "Oba filmy pokazują dwa odmienne punkty widzenia, które funkcjonują w przestrzeni publicznej" - podkreślono.
O godz. 20.20 rozpocznie się emisja filmu dokumentalnego "Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta", zrealizowanego na zlecenie National Geographic. "Producenci filmu, Alex Bystram i Ed Sayer, oparli się na ustaleniach zawartych zarówno w raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), jak i w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera)" - podano.
Następnie o godz. 21.30 pokazany zostanie dokument "Anatomia upadku", zrealizowany przez Anitę Gargas. "Film, jak stwierdziła jego autorka, jest efektem śledztwa dziennikarskiego dotyczącego katastrofy smoleńskiej prowadzonego w Rosji, a także na terenie Polski" - napisano w komunikacie. Producentem dokumentu jest Niezależne Wydawnictwo Polskie - wydawca "Gazety Polskiej".
Po emisji filmów w specjalnym wydaniu programu Piotra Kraśki "Na pierwszym planie" zaplanowano dyskusję ekspertów i publicystów.
10 kwietnia miną trzy lata od katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku, w której zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości w lesie katyńskim.
Od redakcji gosc.pl:
Przypominamy komentarz Tomasza Rożka dot. filmu: Widziałem „Śmierć prezydenta”
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.