Habemus papam - Franciszek

"Buonasera!" - tymi słowy nowo wybrany papież Franciszek I przywitał się z wiernymi. Na następcę Św. Piotra kardynałowie zebrani na konklawe wybrali kardynała Jorge Mario Bergoglio.

Franciszek – takie imię przybrał nowy Ojciec Święty, którym został kard. Jorge Maria Bergoglio, jezuita, z Argentyny, przewodniczący argentyńskiego episkopatu. Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires, wyświęcony na kapłana 13 grudnia 1969 r. Kardynałem jest od 21 lutego 2001 roku.

Ogłosił je 13 marca kardynał-protodiakon Jean-Louis Tauran, oznajmiając z loggii bazyliki św. Piotra "radość wielką; mamy papieża". Wielkie tłumy wiernych z Włoch i całego świata, zgromadzone na Placu św. Piotra w Watykanie, przyjęły tę wiadomość z ogromną radością i entuzjazmem.

Na Placu św. Piotra zgromadziło się 100 tys. osób.

W jednych z pierwszych słów skierowanych do wiernych, nowy Papież Franciszek poprosił o modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI oraz poprosił o modlitwę za jego rozpoczynającą się posługę. 

Habemus papam - Franciszek   MICHAEL KAPPELER/PAP/EPA Papież Franciszek I "Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości, wzajemnego zaufania" - powiedział z loggi bazyliki.

"Przed błogosławieństwem proszę was o modlitwę do Pana prosząc o błogosławieństwo dla mnie" - poprosił papież.

Następnie  udzielił błogosławieństwa  "Urbi et Orbi".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONKLAWE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Ryan Kam
  13.03.2013 21:48
  Bóg jest Wielki

  On w swej łaskawości dał nam papieża na nasze czasy. Czy symbolika nie jest wymowna?

  1.) Dziś 13, dzień Fatimski. Matka Boża będzie nad nim czuwać.
  2,) Jezuita, to żołnierz, który jest potrzebny Kościołowi. 500 lat temu, gdy oni powstali, oczyścili Kościół z grzechu i brudów reformacji, walczyli z nią. Teraz pora na ten Kościół XXI Wieczny.
  3.) Który papież w swym pierwszym wystąpieniu prosił o modlitwę wiernych za niego? Bóg będzie z nim, bo sam powiedział ,, Biskup i lud"

  Ad maiorem Dei gloriam !
 • Piotrek
  13.03.2013 22:02
  Chwała Panu!
 • PO
  14.03.2013 08:36
  Dlaczego argentyński kardynał, jezuita na kolejnego Papieża? Tego jeszcze do końca nie wiemy. Ale istnieją pewne wskazówki, które mogą dać nam częściową odpowiedź na to pytanie.  Po pierwsze, nowy Papież - Jorge Maria Bergoglio - łączy w sobie Stary Świat z Nowym, zasobną Europę z ubogą Ameryką Południową. Jego korzenie są europejskie. Ojciec był włoskim emigrantem, pracownikiem kolei w rejonie Turynu. Jorge jako młody jezuita studiował też teologię w Hiszpanii i Niemczech, więc zna kulturę europejską i problemy Starego Kontynentu. Większą część życia spędził jednak w Ameryce Łacińskiej.  Imię, które wybrał - Franciszek - wskazuje bardzo mocno na Biedaczynę z Asyżu. Nowy Papież prowadził dotąd niezwykle skromny tryb życia, rezygnując z życia w pałacu i limuzyny.  Znany jest jako duszpasterz, blisko ludzi i ich problemów, obrońca ubogich, chociaż uczył również jako profesor w Buenos Aires. Jest to też człowiek modlitwy, co dał poznać już podczas pierwszego wystąpienia i zachował się w ten sposób dość oryginalnie.  W 2001 roku zaszokował opinię publiczną, kiedy odwiedził chorych na AIDS i HIV w hospicjum, umył i pocałował nogi 12 chorych mężczyzn.  Podczas spotkania biskupów Ameryki Łacińskiej w 2007 roku powiedział: "Żyjemy w najbardziej nierównej (społecznie) części świata, która bardzo się rozwinęła, lecz nie zredukowała biedy". I dalej: "Niesprawiedliwa dystrybucja dóbr nadal trwa, stwarzając podstawę do grzechu społecznego, który woła o pomstę do nieba i ogranicza możliwości pełniejszego życia dla tak wielu naszych braci".  Od 1973 do 1979 roku był prowincjałem jezuitów w Argentynie. Został nim stosunkowo młodo, mając 37 lat. Były to trudne czasy dla tego kraju, okres rządów junty, kiedy to wielu księży i teologów zaczęło sympatyzować z postępową wówczas teologią wyzwolenia, nawołującej do walki zbrojnej z opresją możnych i bogatych. Bergoglio słusznie sprzeciwiał się wówczas zaangażowaniu jezuitów po stronie guerilli i ruchu przesiąkniętego marksizmem. Był raczej za zmianą świata przez osobiste nawrócenie i ubóstwo.  Nowy Ojciec Święty jest też niezłomnym orędownikiem katolickiej moralności. Sprzeciwia się ostro aborcji, małżeństwom homoseksualnym, antykoncepcji. W 2010 roku publicznie powiedział, że adopcja dzieci przez homoseksualistów jest formą dyskryminacji dzieci, za co publicznie zbeształa prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner.

  Nie możemy też zapomnieć, że ogromna liczba katolików, często żyjącej w wielkiej biedzie, mówi w języku hiszpańskim, zarówno w Ameryce Płd jak i Ameryce Płn.  Kto wie, być może Opatrzność chce bardziej zwrócić uwagę świata rozdartego konsumpcją na biedę, a sam Kościół uczynić bardziej ubogim i skromnym, by dawać lepsze świadectwo Ewangelii. Może będzie to Papież, który swoim przykładem będzie wzywał do umiarkowania i większej wrażliwości na ubogich, co w Nowym Świecie zajętym ekonomicznym kryzysem i często jednak nadmiarem, będzie prorockim głosem i zarazem wyzwaniem.  Będzie to Papież, który być może ukaże mało widoczne dotąd oblicze Kościoła, gdyż sam powiedział, że "jeśli Kościół pozostanie zamknięty w sobie, celebrujący samego siebie, zaczyna się starzeć".  A dlaczego pierwszy jezuita w historii Papieżem? Hmm. Jedno mogę powiedzieć: św. Ignacy Loyola chyba byłby zdziwiony. Przede wszystkim, nie chciał, aby jezuici zostawali biskupami (nie mówiąc już o papieżach). Po drugie, sam Ignacy złożył ślub posłuszeństwa Papieżowi w sprawach misji i kazał składać ten czwarty ślub niektórym jezuitom. Teraz tym Papieżem będzie jezuita. Bóg lubi paradoksy.
 • Michał
  14.03.2013 08:51
  Totalnie mnie wgniotło - mówiąc kolokwialnie. Siedziałem z żoną przed TV wpatrując się w komin nad Sykstyną. Najpierw ta mewa... Wylądowała na jego czubku i spokojnie prowadziła zabiegi pielęgnacyjne swojego upierzenia. Odlatywała i wracała. W końcu odleciała ostatecznie. Znak? Może... Potem jakichś dwóch polityków spierało się o to który premier - poprzedni czy obecny podawał prawdziwe dane. Nagle - dym. Wstałem, by powiedzieć mojej mamie, że czarny i wtedy moja żona do mnie: Michał, on nie jest taki czarny. Był ciemny, grafitowy. Na samym początku. Po czym pięknie rozjaśniał, a za nim nasze twarze. Habemus Papam! Kilka telefonów i oczekiwanie... Zmieniliśmy kanał w TV na ten trochę lepszy i od razu czystsza atmosfera. W końcu po godzinie zapalają się światła, kotara się rozsuwa, okna zostają otwarte. I tu zaczyna się dwukrotne, ba! trzykrotne opadnięcie szczęki. Żaden z tych, których typowały media. Wybrane imię jest nowe w historii papiestwa. Ojcem Świętym - jezuita z drugiej półkuli. Światowe telewizje zmarnowały czas jałowo debatując nad tym kto i jak się nazwie... Ich świeckie "konklawe" (chcieliby swoją drogą pod kluczem zamknąć Kościół by już go nie wypuścić do ludzi) się nie powiodło, przegrali zakłady, Duch Święty zwyciężył.
  Mewa. Czy to był jakiś znak dla ludzi, by cierpliwie czekali? Oczywiście człowiek zaczął dyskutować nad ewentualnym znakiem: "gdyby to był znak, byłaby to biała gołębica". Jakże lubimy próbować sterować Bożą Wolą i narzucać Mu jakie znaki ma nam dawać. A to nie tak działa. Dla mnie to był znak, bo poczułem go w serduchu a nie pod czaszką - na logikę.

  Ojciec Święty Franciszek. Bogu niech będą dzięki! :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  wiecej »