Polak zaginął na Elbrusie

Na Elbrusie w Kabardo-Bałkarii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, ratownicy wysokogórscy poszukują dwóch alpinistów z Polski i Iranu, którzy zaginęli tam tydzień temu.

"Poszukiwania prowadzone są na wysokości 4200 metrów n.p.m. w rejonie skał Pastuchowa" - poinformował w sobotę dyżurny służb poszukiwawczo-ratowniczych na Elbrusie. W akcji uczestniczy siedmiu ratowników.

Jak podaje agencja Interfax, ratownicy będą prowadzić poszukiwania we wszystkich możliwych kierunkach wspinaczki, rozpoczynając od rejonu schroniska Prijut-11.

O zaginięciu alpinistów regionalny zarząd Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji w Kabardo-Bałkarii poinformowała w piątek polska ambasada w Moskwie, według której zaginęli oni 9 marca.

O zaginięciu Polaka placówka dowiedziała się od jego rodziny, która zawiadomiła, iż nie zgłasza się on od ubiegłej soboty. Ambasada zaznacza, że nie ma potwierdzenia, iż alpiniści wyruszyli w kierunku szczytu.

Cytowane w piątek przez agencję Interfax źródło w służbach poszukiwawczo-ratowniczych na Elbrusie przekazało, że Polak i Irańczyk nie zarejestrowali swojego wyjścia i nie podali trasy.

Elbrus położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu. Liczy 5642 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem Rosji. Według znacznej części środowiska alpinistycznego Elbrus jest też najwyższym szczytem Europy (jeśli do Europy zaliczymy Kaukaz - w przeciwnym razie ten tytuł należy do Mt. Blanc). Z tego powodu zdobycie Elbrusa jest konieczne do skompletowania tzw. Korony Ziemi, czyli osiągnięcia najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. W związku z tym Elbrus jest niezwykle popularną górą wśród wspinaczy.

Góra nie jest trudna technicznie, jej zdobycie niesie jednak ze sobą inne zagrożenia. Największym niebezpieczeństwem są szczeliny lodowcowe oraz trudności orientacyjne. Wierzchołek jest względnie łagodny i bardzo rozległy, a ponadto w masywie Elbrusu często dochodzi do załamania pogody.

Masyw Elbrusa wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o ok. 3 km:

 • zachodnim (wyższym) – 5642 m n.p.m.
 • wschodnim – 5621 m n.p.m.

Elbrus przedstawiany i zdobywany jest najczęściej od strony południowej z otaczających go od tej strony miejscowości, przez co wyższy wydaje się być szczyt wschodni. Jest to jednak tylko złudzenie, na fotografii lewy, wyglądający na niższy szczyt, jest w rzeczywistości wyższym.

Wierzchołki rozdzielone są szerokim płaskim siodłem na wysokości ok. 5300 m n.p.m.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ewa
  16.03.2013 14:27
  Dlaczego uważają go za najwyższy szczyt Europy? Moje dziecko w szkole jest uczone, że granica między Europą i Azją przebiega u podnóża północnych stoków Kaukazu; podobnie granica jest zaznaczona w atlasie geograficznym do gimnazjum. Może wypowiedziałby się jakiś alpinista lub geograf skąd się biorą wątpliwości co do przebiegu tej granicy?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »