Możliwość przerwania ciąży w pierwszych 12 tygodniach bez podawania przyczyn decyzji przewiduje projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, który trafi pod obrady na najbliższym, rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu - przypomina Trybuna. [**Porozmawiaj o tym na FORUM![][1]**][2] [1]: zdjecia/zdjecia/wprzod.gif [2]: http://forum.wiara.pl
Senyszyn dodaje, że najwyższy czas, aby zająć się projektem, który – mimo iż jest od dawna gotowy – na wiele miesięcy utknął w lasce marszałkowskiej. Próby niedopuszczenia projektu uchwały pod obrady jej nie dziwią, twierdzi nawet, że się ich spodziewała. – U nas prowadzona jest zmasowana akcja przeciwko wszelkim inicjatywom ustawodawczym, które mają na celu zapewnienie ludziom zagwarantowanej konstytucyjnie wolności obywatelskiej. Dlatego torpedowany jest projekt ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn. Torpedowany jest projekt ustawy o związkach partnerskich. A teraz dochodzi do tego ustawa o świadomym rodzicielstwie – wylicza. – Trzeba się zastanowić, dlaczego PFROŻ tak zacięcie broni podziemia aborcyjnego. Może po prostu jest przez to podziemie lobbowana? – stwierdza.
Szymański ripostuje: – Zarzut jest absurdalny i obraźliwy. Na jakiej podstawie pani Senyszyn formułuje tego rodzaju stwierdzenia? One są próbą podważenia wiarygodności 136 organizacji rodzinnych z terenu całego kraju! Organizacje federacyjne robią wiele, żeby zmniejszyć podziemie aborcyjne. Ciekaw jestem, co robi pani poseł w tej sprawie? – pyta.
– Ale nasza ustawa nie dotyczy wyłącznie liberalizacji prawa do przerywania ciąży – wtrąca Senyszyn. – Jej celem jest również zmniejszenie liczby przerywanych ciąż. Chcemy edukacji seksualnej, a także refundacji środków antykoncepcyjnych. Chcemy doprowadzić do sytuacji, jaka jest w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie ciąże przerwane stanowią tylko 10 proc. urodzeń żywych. W Polsce owe 10 proc. to ok. 35 tys. zabiegów aborcyjnych rocznie. A w tej chwili nielegalnych aborcji jest ok. 150 tys. rocznie.
Projekt ustawy został przygotowany we współpracy z organizacjami kobiecymi. Miał on zastąpić tzw. ustawę antyaborcyjną z 1993 r. (w 1996 r. ustawę znowelizowano). Przyznaje kobiecie prawo do przerwania ciąży w pierwszych 12 tygodniach bez podawania przyczyn decyzji. Po upływie tego terminu kobieta miałaby prawo do przerwania ciąży w sytuacjach, gdy: zagrażałaby ona życiu lub zdrowiu matki, byłaby wynikiem przestępstwa oraz występowałoby prawdopodobieństwo ciężkiego upośledzenia płodu. Projekt przewiduje też edukację seksualną od pierwszej klasy szkoły podstawowej, refundację środków antykoncepcyjnych i trzech cykli zapłodnienia in vitro.
Nawet gdyby Sojuszowi jakimś cudemm udało się przeforsować uchwałę rozszerzającą prawo do przerywania ciąży, jej los wydaje się przesądzony, bo prezydent z góry zapowiedział, że nie podpisze żadnych zmian liberalizujących przepisy aborcyjne. – Aleksander Kwaśniewski przecież został prezydentem pod hasłami liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Dlatego myślę, że zastanowi się nad tym, co powiedział i mimo wszystko ustawę podpisze – mówi Senyszyn.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.