Laureatami zostali:
• w kategorii „Promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”
Zespół redakcyjny albumu „Musicie być mocni” opracowanego przez redakcje Polskiego Radia S.A. i Radia Watykańskiego z okazji 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Album stanowi pełny zapis dźwiękowy wszystkich publicznych, ale także nieoficjalnych wypowiedzi Ojca Świętego podczas pobytu w Polsce w dniach 2 – 10 czerwca 1979 roku. Na publikację składa się 16 płyt, dokumentacja fotograficzna i dokładny opis pielgrzymki. Produkcja jest wyrazem docenienia wartości religijnych przez instytucję świecką.
Wyróżnienie specjalne otrzymał Joseph Weiler, znany amerykański konstytucjonalista, profesor wykładający na prestiżowych uniwersytetach na całym świecie. W swojej książce „Chrześcijańska Europa” opisuje chrześcijańskie korzenie kontynentu oraz wskazuje, że zjednoczona Europa powinna być budowana na podstawie społecznego nauczania Jana Pawła II.
• W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” przyznano dwie równorzędne nagrody. Otrzymali je:
Zofia Morawska, która od 74 lat poświęca się ludziom upośledzonym, pracując w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Jako wybitny fachowiec z zakresu tyflologii, znający cztery języki obce, dba o utrzymywanie kontaktu z ośrodkami zagranicznymi, starając się przenosić do Polski nowoczesne metody, osiągnięcia i rozwiązania techniczne w dziedzinie pracy z niewidomymi.
Stowarzyszenie PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza, będąc kontynuacją 400-letniej tradycji Szkół Pijarskich, stanowi całoroczny program wychowawczy i profilaktyczny.
Za główny cel Stowarzyszenie obrało rozwój człowieka od najmłodszych lat poprzez równoczesne kształtowanie serca, umysłu i ciała. Podstawową formą aktywności jest organizowana co roku Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży, największe europejskie spotkanie o charakterze sportowo-kulturalno-religijnym. Program skierowany jest do młodzieży ze środowisk zagrożonych społecznie i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Wyróżnienie specjalne otrzymała Sieć Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży KANA organizująca dla młodzieży bezrobotnej i niezamożnej bezpłatne kursy dokształcające, podnoszące m. in. kwalifikacje w zakresie znajomości języków obcych i technologii informacyjnej. Ma to na celu przystosowanie się do wymogów zjednoczonej Europy. W Polsce działa sześć takich centrów.
• W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”
Profesor Władysław Bartoszewski – były oficer AK, uczestnik powstania warszawskiego, współtwórca Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, odznaczony gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego oraz Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi RFN za pracę na rzecz pojednania między Niemcami, Polakami i Żydami. Dwukrotny minister spraw zagranicznych, wieloletni wykładowca uniwersytetów polskich i niemieckich. Historyk, pisarz i publicysta badający dzieje AK, prasy konspiracyjnej, eksterminacji Polaków i Żydów. Na jego dorobek składa się około 40 książek i ponad 1200 artykułów.
Wyróznienie specjalne otrzymał Leszek Mądzik, jako twórca autorskiego teatru „Scena Plastyczna KUL”. Realizuje w nim spektakle podejmujące zagadnienia filozoficzne takie jak obcowanie człowieka z Bogiem, losem czy przeznaczeniem. Jego teatr jest pozbawiony słowa - posługując się plastyką, muzyką i grą aktorów, poszukuje najlepszego sposobu wyrażania emocji, napięć i lęków. Leszek Mądzik jest ponadto autorem scenografii w teatrach Polski, Portugalii i Francji. Wykłada w szkołach artystycznych oraz prowadzi warsztaty
w Europie i Ameryce.
• W kategorii „Promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” przyznano dwie równorzędne nagrody. Otrzymali je:
Tygodnik „Gość Niedzielny” należący do prasy opinii, wydawany od 1923 roku, porusza sprawy społeczne i polityczne z perspektywy chrześcijańskiej.
Ważnym kryterium doboru tematów jest nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II. Od połowy 2001 roku redakcja „Gościa Niedzielnego” prowadzi portal internetowy Wiara.pl - serwis tematyczny o charakterze ekumenicznym, a wydawany miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”, jest wiodącym tytułem na rynku prasy katolickiej dla dzieci i młodzieży.
Tygodnik „Niedziela”. Jego pierwszy numer ukazał się w 1926 roku. Na łamach pisma tematy dotyczące problemów współczesnego świata podejmowane są przez pryzmat słów Jana Pawła II i nauki Kościoła. Ponadto redakcja przygotowuje audycje radiowe i materiały telewizyjne o tematyce religijnej oraz wydaje dwumiesięcznik „Moje Pismo Tęcza” skierowany do rodziców małymi dziećmi.