Komisja zbada wypadek na Broad Peaku

W jej składzie wybitni himalaiści i specjaliści medycyny wysokogórskiej

Na wniosek kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy Artura Hajzera i kierownika wyprawy na Broad Peak, Krzysztofa Wielickiego, Polski Związek Alpinizmu powołał specjalną komisję, która zbada przebieg zakończonej śmiercią dwóch wspinaczy wyprawy.

W składzie komisji znaleźli się wybitni himalaiści oraz specjaliści od spraw medycyny wysokogórskiej i łączności podczas wypraw.

Pięcioosobowy zespół tworzą: Anna Czerwińska (zdobywczyni 7 ośmiotysięczników i Korony Ziemi), Michał Kochańczyk (uczestnik i kierownik kilkudziesięciu wypraw w góry najwyższe), Piotr Pustelnik (zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, uhonorowany nagrodą fair-play za rezygnację ze zdobycia szczytu i pomoc innemu wspinaczowi), Bogdan Jankowski (specjalista ds. łączności podczas wielu wypraw w góry wysokie) i Roman Mazik (himalaista i lekarz).

Komisja ma prawo powoływać do współpracy ekspertów zewnętrznych. Celem jej prac jest analiza przebiegu samej wyprawy, a szczególnie ataku szczytowego, podczas którego zginęło dwóch z czterech zdobywców Broad Peak.

Jak zaznaczył w rozmowie z TVN 24 prof. Andrzej Paczkowski, były przewodniczący PZA, celem pracy ekspertów nie jest szukanie winnych, ale stworzenie raportu zawierającego zalecenia dla kolejnych wypraw.

O powołanie komisji do zbadania wypadku zaapelował podczas konferencji prasowej kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki

– Nasze poglądy na temat tego, co działo się pod Broad Peak, są subiektywne. Niech oceni nas specjalna komisja – powiedział himalaista.

We wtorek, 5 marca 2013 r. czterech Polaków stanęło na niezdobytym dotąd zimą ośmiotysięczniku Broad Peak. Byli to Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Dwóch ostatnich nie zdołało wrócić na noc do obozu czwartego i noc spędziło w okolicach przełęczy na wysokości 7900 m.n.p.m., w tzw. „strefie śmierci”. Następnego dnia rano, kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki uznał ich za zaginionych. Berbeka i Kowalski zostali na Broad Peak na zawsze. W kilka godzin sukces zamienił się w tragedię.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Synek
  08.04.2013 21:24
  Synek

  Wyczytałem w GN:
  Wyjaśnił, iż w ten sposób została wypracowana złota zasada chrześcijaństwa, że iść do przodu znaczy uniżyć się. „Jeśli się nie uniżysz, nie jesteś chrześcijaninem” – dodał papież. 
  A co tak pomyśleć tu o tych zarozumiałościach np. Tom pisze, cytuję:
  „ Jeśli w ciągu 20-tu lat czy kiedykolwiek w Kościele "z powodów praktycznych" pojawi się kapłaństwo kobiet, tzn., że to już nie będzie Kościół, w który wierzę.“
  Bez komentarza, bo to powiedzonko też bez rozumu...
  ps,:
  katolik – słusznie pytasz, że nie wiesz, bo stricto sensu, w uroczystej formie papieskiej NIE było to nigdy ogłoszone, ALE przez papieży już  podawane do wierzenia, a ostatnio autorytawynie przez Jana Pawła II w Apostolskim Pismie „Ordinatio sacerdotalis” 1994 roku do wierzenia podane.
  Poniektórym dogmatykom „włosy się jeżyły”...

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »