Komisja zbada wypadek na Broad Peaku

W jej składzie wybitni himalaiści i specjaliści medycyny wysokogórskiej

Na wniosek kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy Artura Hajzera i kierownika wyprawy na Broad Peak, Krzysztofa Wielickiego, Polski Związek Alpinizmu powołał specjalną komisję, która zbada przebieg zakończonej śmiercią dwóch wspinaczy wyprawy.

W składzie komisji znaleźli się wybitni himalaiści oraz specjaliści od spraw medycyny wysokogórskiej i łączności podczas wypraw.

Pięcioosobowy zespół tworzą: Anna Czerwińska (zdobywczyni 7 ośmiotysięczników i Korony Ziemi), Michał Kochańczyk (uczestnik i kierownik kilkudziesięciu wypraw w góry najwyższe), Piotr Pustelnik (zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, uhonorowany nagrodą fair-play za rezygnację ze zdobycia szczytu i pomoc innemu wspinaczowi), Bogdan Jankowski (specjalista ds. łączności podczas wielu wypraw w góry wysokie) i Roman Mazik (himalaista i lekarz).

Komisja ma prawo powoływać do współpracy ekspertów zewnętrznych. Celem jej prac jest analiza przebiegu samej wyprawy, a szczególnie ataku szczytowego, podczas którego zginęło dwóch z czterech zdobywców Broad Peak.

Jak zaznaczył w rozmowie z TVN 24 prof. Andrzej Paczkowski, były przewodniczący PZA, celem pracy ekspertów nie jest szukanie winnych, ale stworzenie raportu zawierającego zalecenia dla kolejnych wypraw.

O powołanie komisji do zbadania wypadku zaapelował podczas konferencji prasowej kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki

– Nasze poglądy na temat tego, co działo się pod Broad Peak, są subiektywne. Niech oceni nas specjalna komisja – powiedział himalaista.

We wtorek, 5 marca 2013 r. czterech Polaków stanęło na niezdobytym dotąd zimą ośmiotysięczniku Broad Peak. Byli to Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Dwóch ostatnich nie zdołało wrócić na noc do obozu czwartego i noc spędziło w okolicach przełęczy na wysokości 7900 m.n.p.m., w tzw. „strefie śmierci”. Następnego dnia rano, kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki uznał ich za zaginionych. Berbeka i Kowalski zostali na Broad Peak na zawsze. W kilka godzin sukces zamienił się w tragedię.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Niedziela
wieczór
8°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »