Wspólne oświadczenie episkopatów Polski i Niemiec, Synod Biskupów o
Eucharystii i Dzień Papieski były m. in. przedmiotem obrad 333. plenarnego
zebrania KEP we Wrocławiu.
Komunikat z 333. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
W dniach 22-24 września 2005 roku biskupi polscy spotkali się na zebraniu plenarnym we Wrocławiu, które rozpoczęli nabożeństwem eucharystycznym w miejscowej katedrze. Pracami kierował abp Józef Michalik w obecności abp. Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz Gości z Ukrainy i z Niemiec. Bezpośrednią okazją zgromadzenia się Episkopatu Polski we Wrocławiu były rocznice - 75-lecie metropolii wrocławskiej, 60-lecie polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
1. Znaczącym wydarzeniem zebrania plenarnego było podpisanie wspólnego oświadczenia między episkopatami Niemiec i Polski w związku z 40. rocznicą wymiany listów w 1965 roku. Orędzie tych listów utrwaliło się w naszej pamięci głównie za pośrednictwem słów "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie ". Wówczas, gdy w świadomości Polaków i Niemców żywe były jeszcze przeżycia wojny, chodziło nade wszystko o wybaczenie sobie nawzajem w duchu chrześcijańskiej miłości. Słowa pojednania zainspirowały nas do wzajemnego poznania się oraz współdziałania.
Zapoczątkowane wtedy pojednanie miało na celu nie tylko rozliczenie się z przeszłością, ale także mozolne i odpowiedzialne wypracowanie dróg wzajemnej współpracy na przyszłość.
Pasterze Niemiec i Polski czują się dzisiaj odpowiedzialni za kontynuację wielkiego dzieła pojednania i rozwijanie przyjaznych relacji między Polakami i Niemcami. Przypominają też - tylko prawda może nas wyzwolić (por. J 8,32), prawda, która niczego nie upiększa i niczego nie pomija.
W sześćdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej, biskupi Niemiec i Polski wołają razem: Niemcom i Polakom nie wolno już nigdy skierować swego duchowego i materialnego potencjału przeciwko sobie. Na progu XXI wieku stoją przed nami wspólne zadania: ochrona życia, małżeństwa i rodziny, solidaryzowanie się z ubogimi i potrzebującymi, zachowanie zasad moralnych w dziedzinie bioetyki, dbałość o pokój i wolność, wierność chrześcijańskim korzeniom naszego kontynentu.
Dlatego przejawem obopólnej troski o te wartości było podpisanie w Fuldzie i we Wrocławiu wspólnego oświadczenia biskupów Polski i Niemiec. Pozytywne doświadczenia 40 lat dialogu między Niemcami i Polską stają się bodźcem dla innych narodów do przezwyciężania wzajemnych uprzedzeń.
W duchu wspomnianego "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie " Kościół w Polsce z powodzeniem kontynuuje dialog z Kościołem greckokatolickim na Ukrainie. Wyrazem tego był wspólny list podpisany 19 czerwca 2005 r. a także obecność kard. Lubomyra Husara na zebraniu plenarnym we Wrocławiu.
2. Od 2 do 23 października 2005 r. w Watykanie delegaci Polskiego Episkopatu wezmą udział w Synodzie Biskupów na temat "Eucharystia - źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła ". Biskupi zachęcają wiernych do modlitewnego współuczestnictwa w tym Synodzie, zwłaszcza przez refleksję nad Eucharystią i Jej głębokie przeżywanie oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Biskupi wyrażają radość, że na zakończenie Synodu zostaną kanonizowani abp Józef Bilczewski i ks. Zygmunt Gorazdowski.