Koncert „Krzesimir Dębski zaprasza” rozpocznie 19 maja Festiwal "Panorama Sztuki Chrześcijańskiej - Musica Sacra" (19-22 maja). Impreza, która jest formą upamiętnienia pobytu Jana Pawła II na Podbeskidziu w 1995 roku, odbywać się będzie po raz 18. Złożą się na nią koncerty i wystawy.
Koncerty zaplanowano w katolickich i ewangelickich świątyniach. Festiwal jest jedną z form ekumenicznego współdziałania duchownych i wiernych wyznania luterańskiego i katolickiego na Śląsku Cieszyńskim i w diecezji bielsko-żywieckiej.
Anna Stefaniak-Bacza, dyrektor organizacyjny festiwalu, przypomina, że formuła festiwalu, odwołująca się do wydarzeń obejmujących szeroko rozumianą sztukę, sprawdza się od lat. „Mamy bardzo wierną publiczność, która po każdym festiwalu już pyta, jakie będą atrakcje za rok. Staramy się sprostać tym wymaganiom” – zauważa organizatorka.
Festiwal zainauguruje w najbliższą niedzielę w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie Krzesimir Dębski, który wraz z „Krakowskim Trio Stroikowym” oraz Chórem Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” przedstawi kompozycje własne oraz A. Tansmana i J. S. Bacha. W kolejnym dniu w Muzeum Sarkandrowskim w Skoczowie otwarta zostanie wystawa malarstwa Jacka Kłysia, artysty z Krakowa.
21 maja w skoczowskim kościele katolickim w centrum miasta odbędzie się koncert kameralny, a 22 maja, w rocznicę pobytu Jana Pawła II w Skoczowie, na Wzgórzu Kaplicówka przed południem trębacze Czesław i Tomasz Greń zagrają na swych instrumentach „Barkę”, upamiętniając w ten sposób muzycznie najważniejsze wydarzenie w historii Skoczowa. Jako impreza towarzysząca organizowany jest także bieg sztafetowy uczniów szlakiem Jana Pawła II z metą na Kaplicówce.
Tego samego dnia wieczorem w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy odbędzie się koncert finałowy „Muzyczne perły XVII wieku”. Wystąpi zespół „Arte Dei Suonatori”.
Honorowy patronat nad festiwalem sprawują m.in. katolicki biskup bielsko-żywiecki, Tadeusz Rakoczy wraz z biskupem diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Pawłem Anweilerem.
Szczegóły na temat festiwalu oraz Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra na www.musicasacra.ox.pl
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.