O jakościową zmianę w podejściu do dyskusji i sporów odnoszących się do
kwestii etycznych zaapelowali polscy teolodzy moraliści w specjalnym apelu
skierowanym do mediów.
Sekcja Polskich Teologów Moralistów
Apel do mediów
W imieniu środowiska polskich teologów moralistów pragniemy zwrócić się do przedstawicieli mediów, do dziennikarzy i publicystów prasowych oraz do dziennikarzy mediów elektronicznych, o jakościową zmianę w podejściu do dyskusji i sporów odnoszących się do kwestii etycznych, zazwyczaj trudnych i delikatnych, a jednocześnie domagających się lepszego przygotowania merytorycznego i poczucia odpowiedzialności za dobro, którym zawsze ostatecznie jest człowiek.
Ten apel wyrasta z niepokoju, jaki rodzi poziom dotychczasowych dyskusji na trudne i zawiłe tematy etyczne, czego wyraźnym przykładem jest tocząca się w ostatnim czasie dyskusja na temat zapłodnienia in vitro. Moglibyśmy przytaczać wiele przykładów nierzetelnego podejścia zarówno dziennikarzy, jak i niektórych uczestników tej dyskusji, ale uznaliśmy, że naszym zadaniem nie jest oskarżanie kogokolwiek, a raczej wskazywanie na pewne racje i kierunki, które mogłyby zmienić charakter tej dyskusji, a przede wszystkim przenieść ją z płaszczyzny doraźności politycznej lub publicystycznej na płaszczyznę prawdziwie etyczną.
Chociaż prezentujemy katolicką teologię moralną, a więc etykę chrześcijańską w naświetleniu teologicznym, a tym samym opowiadamy się za etycznym nauczaniem Kościoła, to jednak nie odmawiamy nikomu prawa prezentowania w mediach swoich odmiennych poglądów. Z drugiej strony apelujemy jednak o takie otwarcie się mediów, które pozwoli na pełną prezentację poglądów i przekonań tych, którzy są członkami Kościoła katolickiego. Nie może być tak, że z góry dezawuuje się głoszone przez Kościół oceny i rozstrzygnięcia etyczne, nie dopuszczając pierwej do ich w miarę pełnej prezentacji.
Pragniemy nasz apel - skierowany do mediów - przedstawić w dwu zasadniczych częściach: najpierw chodzi nam o przywołanie pewnych spraw ogólniejszej natury; dopiero na tym tle chcemy odnieść się do niektórych aspektów dyskusji poświęconej sztucznemu zapłodnieniu (in vitro).
I
Nasz apel o jakościową zmianę "polskich rozmów" odnoszących się do skomplikowanych problemów etycznych związanych z ludzkim życiem - tak indywidualnym, jak i społecznym - pragniemy wyrazić w postaci kilku próśb.