Już 15 kilometrów z 46-kilometrowej trasy minęli uczestnicy maratonu ku czci bł. Jana Pawła II, którzy z Poznania zmierzają na Lednicę. Biegną w nim osoby z całej Polski, które planują dotrzeć na miejsce XVII Spotkania Młodych przed Mszą św., ok. godz. 18.45.
Maraton to niezwykle ważny element spotkania na Polach Lednickich. Jego uczestnicy niosą bowiem tzw. płomień wolności, od którego zostaną odpalone świece na ołtarzu, przy którym będzie sprawowana Msza św. pod Bramą III Tysiąclecia.
„Biegniemy spod Poznańskich Krzyży, gdzie papież Jan Paweł II tak bardzo chciał być podczas swojej pierwszej wizyty w Poznaniu w 1983 r. To stamtąd niesiemy na Lednicę płomień wolności” – wyjaśnia KAI Krzysztof Buszkiewicz, organizator maratonu dodając, że poprzez maraton lednicki biegacze chcą oddać hołd błogosławionemu papieżowi i podziękować mu za jego pontyfikat.
W tym roku z Poznania na Lednicę biegnie 50 osób z całego kraju. Wśród nich jest 10 kobiet, w tym sparaliżowana dziewczyna na wózku, którą pchają uczestnicy maratonu, a także kapłani, m.in. z Kalisza, Krakowa i Łowicza. Szczególnym uczestnikiem biegu jest Andrzej Wróbel, w połowie sparaliżowany paraolimpijczyk.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.