"Czary mary okulary"

Fundacja „Redemptoris Missio” zebrała 15 tys. okularów dla mieszkańców krajów misyjnych.

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła Akcję „Czary mary okulary”. Jej celem była zbiórka okularów, używanych i nowych, dla mieszkańców krajów misyjnych. W ciągu trzech miesięcy zebrano ok. 15 tys. par, które łącznie ważą tonę.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji, ofiarność darczyńców po raz kolejny przerosła najśmielsze oczekiwania Fundacji. „Rozpoczynając akcję trzy miesiące temu, planowaliśmy, że trafią one na misje na Jamajce. Zgłosiło się po nie jednak więcej misjonarzy. Część okularów zabiorą więc ze sobą wolontariusze Fundacji, którzy w lipcu wyjadą do pracy w misyjnych szpitalach w Etiopii i RPA, część trafi w paczkach do Kamerunu, a część do Boliwii” – tłumaczy wiceprezes Fundacji.

Co ważne, Fundacja otrzymała od prof. Krystyny Pecold, która również pracowała jako okulistka na misjach, urządzenie do oznaczania mocy okularów − frontofokometr. W tej chwili udało się już przebadać blisko 30 proc. okularów. Według misjonarzy, miejscowej ludności najbardziej potrzebne są okulary oznaczone mocą „plus”, ze względu na starczowzroczność, która dotyka ludzi już po 40. roku życia.

„W krajach misyjnych, kiedy ludziom pogarsza się wzrok, wielu z nich traci dotychczasowe możliwości zarobkowania poprzez szycie, haftowanie czy inne drobne prace rzemieślnicze, które pozwalały im utrzymać rodzinę. Cieszymy się, że będziemy mogli temu zaradzić” – mówi Justyna Janiec-Palczewska dodając, że misjonarze opowiadają, iż wiele dzieci ma w szkole problemy z nauką, których przyczyną często jest wada wzroku. Dzieci są w szkole uznawane za mało zdolne lub leniwe, a bywa, że zwyczajnie nie widzą co zostało napisane na tablicy.

Mimo oficjalnego zakończenia akcji, z całej Polski nadal napływają do Fundacji okulary. Ich zbiórkę prowadziły także różne zakłady pracy np. szpital w Puszczykowie, Straż Miejska i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, a nawet zakład instalacyjno-budowlany z Chodzieży. Okulary zbierały również parafie, zakłady optyczne, biblioteki, apteki, banki, domy opieki, przedszkola i szkoły.

Wszyscy, którzy zechcą jeszcze wesprzeć akcję, mogą to uczynić przekazując pieniądze na konto Fundacji zamieszczone na jej stronie internetowej: www.medicus.ump.edu.pl, z dopiskiem „Czary mary okulary”.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Prowadzi także wiele akcji np. „Puszka dla Maluszka”, „Ołówek dla Afryki” czy „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MISJE, OKULARY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-4°C Sobota
noc
-6°C Sobota
rano
-4°C Sobota
dzień
-4°C Sobota
wieczór
wiecej »