Nielegalni emigranci mają swoją godność

Papież ukazał światu, że nawet nielegalni emigranci mają swoją godność – takie m.in. komentarze można usłyszeć po wczorajszej podróży Papieża na Lampedusę.

„Obecność Franciszka na tej wyspie będącej źródłem nadziei na lepsze życie dla tysięcy Afrykanów pokazała, że emigrant to nie tylko problem, ale człowiek o konkretnej twarzy z własną, często bardzo bolesną historią życia” – podkreśla Lawrens Jolles z oenzetowskiego biura ds. uchodźców. „Była to wizyta bardzo ważna. Kto bardziej niż Papież potrafi skupić uwagę opinii publicznej na problemach dotyczących migrantów, a zarazem zachęcić nas do większej tolerancji i solidarności? To znaczący gest. Symboliczne jest to, że na pierwszą podróż swego pontyfikatu wybrał on właśnie tę maleńką wysepkę. Ludzie doceniają fakt, że tam właśnie pojechał, ale i ważne słowa, które wypowiedział – podkreśla Jolles. – Pokazał, że każdy z nas w jakiś sposób może zmieniać świat, że odpowiedzialność jest także nasza. Pokazał, że trzeba wymagać od polityków i wspólnoty międzynarodowej, by naprawdę starali się rozwiązać problemy, które popychają ludzi do ucieczki. Myślę tu o przemocy, prześladowaniach, wojnach. Najważniejsze jednak jest to, że był, jak przeczytałem na jednym z transparentów, «wśród ostatnich», że spędził z nimi czas i modlił się z nimi”.

Papież pokazał, że nielegalni emigranci to coś więcej niż tylko liczby obrazujące kryzys humanitarny – podkreśla z kolei Flavio Di Giacomo z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

„Przesłanie Papieża przy tej okazji jest nie do przecenienia. Wreszcie przeniósł on uwagę mediów, która od zawsze koncentrowała się na liczbach i tzw. inwazji, na kryzys humanitarny widziany jako kryzys konkretnego człowieka, który został przez okoliczności zmuszony do złożenia swego życia w ręce przemytników. Kryzys człowieka, który zamiast nadziei często znajduje śmierć w wodach Morza Śródziemnego – wskazuje Di Giacomo. - Gdy słyszymy te wszystkie ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem, jakim są emigranci docierający do Włoch przez Lampedusę warto pamiętać, że stanowią oni maksymalnie 20 proc. wszystkich osób nielegalnie przybywających do Italii. Oczywiście trzeba strzec granic, ale nie można przy tym zapominać o prawach człowieka”.

„Anioł posłany z nieba” – tak swe spotkanie z Papieżem określił Omar. Jest muzułmaninem. Uciekł z Tunezji na początku „arabskiej wiosny”. Obecnie pracuje w centrum niosącym pomoc nielegalnym imigrantom.

„Zwycięża zawsze ten, kto kocha. Zwycięża ten, kto szanuje godność i kto jest szczery! Zwycięża czyste serce. Jestem przekonany, że Papież zrobi jeszcze dla nas bardzo wiele. Chcę mu podziękować za to, że był. I tak jak on modli się za nas, ja modlę się za niego” – zapewnia Omar.

«« | « | 1 | » | »»
 • ateista
  10.07.2013 00:38
  Ciekawe slowa i spostrzezenia ale czy ksieza czytaja co mowia papieze. Chcialbym....ale mam inne doswiadczenia
 • gdeyb
  10.07.2013 10:13
  mialam stycznosc z nielegalnymi, sa grzeczni do czasu, oni zrobia wszystko aby zostac w europie soslownie wszystko to nie sa ludzie to nie sa zwierzeta to jest g***o!
 • Szczera
  10.07.2013 12:50
  Droga gdeyb... Mieszkam we Włoszech, kraju pełnym nielegalnycg emigrantów, więc też miałabym okazję i powody ponarzekać... Ale czytając Twój komentarz muszę stwierdzić, że to nie oni, biedni i wykorzystywani ludzie z Afryki, to Twój komentarz jest rasistowskim i przede wszystkim niechrześcijańskim g****m....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  5°C Piątek
  noc
  2°C Piątek
  rano
  8°C Piątek
  dzień
  10°C Piątek
  wieczór
  wiecej »