Prezes PiS uczestniczył w pielgrzymce Radia Maryja na Jasnej Górze.
Pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia na Jasnej Górze odbyła się Msza św., która jest centralnym punktem 21. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Mocni wiarą”.
W imieniu paulinów pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. Zachęcał m.in. do dziękczynienia za bł. Jana Pawła II i za bliską perspektywę jego kanonizacji a także do przywoływania jego wstawiennictwa w modlitwie.
- Dziękujemy także za to wielkie zwycięstwo: przyznanie koncesji na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam – dodał na początku Mszy św. abp Głódź. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam dziękował również, tym wszystkim, którzy „wiernie trwali oczekując, przez różne formy - szczególnie modlitwę, na tę decyzję”. - A modlitwa kruszy nawet żelazo – zaznaczył.
Abp Głódź podziękował także członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, za to, „że taką decyzję podjęli jednogłośnie”.
Wraz z metropolitą gdańskim liturgię na Jasnej Górze koncelebrują biskupi: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady KEP ds. środków społecznego przekazu, który wygłosi homilię, a także biskup świdnicki Ignacy Dec i jego biskup pomocniczy Adam Bałabuch, biskup drohiczyński Antoni Dydycz, biskup kaliski Edward Janiak oraz biskupi seniorzy z Kalisza: Stanisław Napierała i Teofil Wilski. Ponadto koncelebruje również bp Jan Wątroba, do niedawna biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej mianowany przez papieża Franciszka biskupem rzeszowskim. Przybył także bp Edward Franckowski z Sandomierza i bp Tadeusz Bronakowski z Łomży oraz prowincjał polskich redemptorystów o. Janusz Sok.
Pielgrzymkę jednak zdominowała sprawa przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie. Za wsparcie dziękował parlamentarzystom dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. W szczególności dziękował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze. "Dzielni byli ci parlamentarzyści" - mówił o. Rydzyk.
"Odnieśliśmy ostatnio bardzo ważne zwycięstwo, ale pamiętajmy o słowach marszałka Piłsudskiego - zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Przed nami długa droga, mówił o niej ojciec Rydzyk, przed nami droga do rzeczywistej równowagi sił, także w mediach, bez tej równowagi bez zapewnienia praw katolikom Polska nie będzie krajem demokratycznym, nie będzie krajem, w którym wszyscy mogą swoją wiarę, swoją osobowość wyrażać w sposób równy" - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kaczyński podkreślał, że "nie ma Polski bez Kościoła", bo "Kościół jest jedynym w Polsce dzierżycielem systemu wartości, który Polacy znają". "Ci, którzy chcą zniszczyć Kościół, którzy odrzucają ten system na różne sposoby, a dziś próbuje się już to robić w przedszkolach, ci mają do zaproponowania tylko i wyłącznie nihilizm, a więc odrzucenie wszystkiego co reguluje cywilizowane stosunki między ludźmi. Powtarzam, to jest droga do zagłady naszej kultury, do zagłady naszego narodu i zgodzić się na to w żadnym wypadku nie możemy" - mówił.
Dodał, że "kiedy tu stoimy czujemy naszą siłę, widzimy jak nas wielu, ale pamiętajcie, poza tym miejscem, poza tym klasztorem jest Polska i tam jest jeszcze bardzo, bardzo wiele do zrobienia". Prezes PiS, odwołując się do słów o. Rydzyka, mówił o potrzebie jedności. "Jeśli nie będziemy zjednoczeni przegramy, jeśli będziemy zjednoczeni zwyciężymy. I dlatego tutaj podaję rękę, tym którzy w pewnym momencie od nas odeszli (...) Zwyciężymy" - mówił Kaczyński.
Po prezesie PiS przemówiła wiceprezes Solidarnej Polski Beata Kempa. "Gdyby nie rodzina Radia Maryja, która idąc w setkach marszy, która podpisując i zbierając miliony podpisów wspierała nas polityków i ojca dyrektora przede wszystkim, który chodził czasami o kulach po korytarzach sejmowych, to by miejsca na multipleksie nie było, telewizja katolicka nie byłaby w przestrzeni publicznej tak jak na to zasługuje" - powiedziała Kempa.
W niedzielę politycy, m.in. PiS i Solidarnej Polski, uczestniczyli w mszy na Jasnej Górze zorganizowanej w związku z 21. Pielgrzymką Rodzin Radia Maryja.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.