Przedstawiciele żydowskich i muzułmańskich związków wyznaniowych w Polsce zapowiedzieli w poniedziałek złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania kolizji między uprawnieniami wspólnot do realizacji swoich potrzeb a zapisami, które wynikają z ustawy o ochronie zwierząt.
Minister administracji i cyfryzacji spotkał się w poniedziałek z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotrem Kadlcikiem oraz z muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem. Boni poinformował po spotkaniu, że przedstawił jego uczestnikom opinię Rządowego Centrum Legislacji na temat uboju rytualnego.
Minister zaznaczył, że ustawa o ochronie zwierząt, po ostatnich decyzjach parlamentu, nie stwarza możliwości uboju rytualnego, a jedynym sposobem na usunięcie kolizji między uprawnieniami wspólnot religijnych i zapisami tej ustawy jest wyjaśnienie TK.
"Musimy zapoznać się z opinią. Na razie zrobiliśmy to dość pobieżnie. Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby nasze prawa do funkcjonowania, zgodnie z naszą religią, mogły być w Polsce dalej respektowane. Muszę powiedzieć, że jest to dla nas bardzo przykry dzień" - powiedział Kadlcik, pytany o wniosek do TK.
"Opinia w sposób bezpośredni nie zakazuje nam uboju jako praktyki religijnej (...). Furtką, wyjściem jest Trybunał Konstytucyjny. Rozważamy cały czas (wniosek do TK), jest to przygotowane, natomiast w którym momencie zostanie złożone, będzie zależało od dalszych spotkań i decyzji. Mam nadzieję, że sprawy będą pomyślnie rozwiązane" - podkreślił Miśkiewicz.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.