Komitet redakcyjny Słownika Oksfordzkiego w najbliższym roku będzie monitorował użycie i znaczenie słowa "małżeństwo" w świetle zmian w prawie zrównujących małżeństwa homoseksualne z heteroseksualnym.
Obecna definicja małżeństwa na internetowym portalu słownika definiuje małżeństwo jako "sformalizowany związek mężczyzny i kobiety, uznany prawnie, na mocy którego są oni mężem i żoną". Książkowa wersja kieszonkowa mówi "o prawnym związku mężczyzny i kobiety dla wspólnego pożycia i często prokreacji". "Systematycznie monitorujemy słowa w naszych słownikach, zwracając szczególną uwagę na słowa, które zmieniają znaczenie, i tak też postąpimy z małżeństwem" - wyjaśnił rzecznik komitetu redakcyjnego.
"Oxford English Dictionary tym różni się od innych słowników, że jest także historycznym zapisem języka. Oznacza to, że znaczenie, które słowa miały w przeszłości, pozostanie w nim, nawet jeśli zmiany w języku przydają im nowych znaczeń" - dodał. Każde nowe wydanie słownika uwzględnia nowe słowa: te, które stały się modne, nabrały nowego znaczenie bądź zadomowiły w mowie potocznej. Słownik zawiera zwięzłą definicję pojęć i wyrazy bliskoznaczne.
Słownikowe znaczenie pojęcia małżeństwa zmienił już francuski słownik Larousse'a, uznając, iż jest to "uroczysty akt między osobami tej samej bądź różnej płci, decydujących się na zawarcie związku". Z kolei kanadyjski "Space Dictionary" pomija odniesienie małżeństwa do płci, uznając małżeństwo za stan, w którym tkwi para małżonków, dobrowolnie wiążąc się na życie bądź przynajmniej do czasu rozwodu.
Portal Huffington Post donosi, że z początkiem lipca grupa gejowskich aktywistów o nazwie HACKmarriage rozpoczęła w San Francisco akcję zaklejania haseł zawierających tradycyjną definicję małżeństwa w słownikach dostępnych w księgarniach i bibliotekach naklejkami z ich własną, politycznie poprawną, definicją. Nazwa grupy składa się z czasownika "hack", oznaczającego włamywanie się do systemów komputerowych oraz marriage - małżeństwa.
Uchwaloną w czerwcu ustawę o równouprawnieniu tzw. małżeństw homoseksualnych z heteroseksualnymi królowa Elżbieta II podpisała 17 lipca. Nie obowiązuje ona Kościołów. Rząd przeforsował ją z poparciem laburzystowskiej opozycji mimo oporów rządzącej partii konserwatywnej.
Od 2005 r. geje mogą w Wielkiej Brytanii zawierać tzw. cywilnoprawne związki partnerskie. Pierwsze małżeństwo spodziewane jest latem 2014 roku.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.