Jak w starożytnym Egipcie walczono z wypadaniem włosów? Jak wyglądały zaklęcia antycznych magów? Jaki charakter pisma miała Kleopatra? Będą o tym rozmawiać naukowcy w trakcie XXVII Międzynarodowego Kongresu Papirologicznego, który ruszy w poniedziałek w Warszawie.
Na sześciodniowy kongres przyjedzie 350 papirologów z całego świata, reprezentujących uczelnie prestiżowe, np. Harward, Cambridge i Oksford - i bardziej egzotyczne, np. Uniwersytet w Boroko, w Papui i Nowej Gwinei - informuje UW.
Kongres potrwa od poniedziałku (29 lipca) do soboty (3 sierpnia). Towarzyszyć mu będzie wystawa prezentująca dokonania polskich archeologów w Dolinie Nilu oraz wystawa map Klaudiusza Ptolemeusza ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Organizatorami są Wydział Prawa i Administracji UW, Instytut Archeologii UW oraz Fundacja im. Rafała Taubenschlaga. Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.
Papirologia narodziła się przed 130 laty, gdy na biurka uczonych trafiły setki znalezionych w Egipcie dokumentów napisanych po grecku. Greka była urzędowym językiem kraju nad Nilem przez ponad tysiąc lat, od Aleksandra Wielkiego do podboju arabskiego. Dziś papirolodzy studiują dokumenty w wielu różnych językach - poza greckimi także łacińskie, egipskie w piśmie demotycznym oraz koptyjskim, aramejskie z terenów Palestyny czy wreszcie arabskie z pierwszych dwóch wieków arabskiego panowania na Bliskim Wschodzie.
Odkrycie w egipskich piaskach greckich papirusów pozwoliło naukowcom poznać wielkie dzieła antycznej literatury, autorstwa m.in. filozofa Arystotelesa czy starożytnego poety greckiego Menandra. Z papirusów dowiadujemy się także, jak w starożytności ludzie żyli, w co się ubierali, co jedli, z czego się utrzymywali, o czym myśleli, a nawet jak wychowywali dzieci.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.