1200 osób uczestniczyło w 26. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych, które 27 lipca zakończyło się w Kalwarii Pacławskiej. Piękna pogoda, urokliwa okolica i temat o wierze: Projekt Mesjasz – Tabor! Do szczęścia wystarczy właśnie tyle!
Przez tydzień młodzi z całej Polski przeżywali właśnie tam swoje rekolekcje. Pod namiotami, na scenie, w kościele, między sobą, na trawie i przy ognisku – w czasie wzajemnych interakcji w powietrzu unosił się delikatny powiew zmian. Czy aby na pewno? Czy na lepsze?
- Kiedy wrócisz do domu, nie będzie już miłej atmosfery, bardzo dokładnie przygotowanych nabożeństw innych niż zwykle i tego wszystkiego, co tu jest – mówił o. Piotr Reizner, szef Spotkania, w homilii na zakończenie 26 FSM – ale Bóg będzie zawsze z tobą! Zawsze! – zapewniał w ostatnich słowach zebraną w kościele młodzież.
Podczas tegorocznego Spotkania Młodych na Kalwarii pojawiło się wielu gości. Byli wśród nich dziennikarze, aktorzy, muzycy, kapłani i kaznodzieje. Wśród nich znaleźli się: Przemysław Babiarz, Tomasz Zubilewicz, bp. Grzegorz Ryś, Ireneusz Krosny i ks. Jacek „Wiosna” Stryczek. Jak co roku na scenie FSM wystąpili znani muzycy i zespoły muzyki chrześcijańskiej. Obok tradycyjnie występującej formacji kleryków franciszkańskich – zespołu Fioretti, koncert dał Frenchman, grupa Love Story i sympatyzującego z Kalwarią Maleo Reggae Rockers. Nie zabrakło tych, którzy na Kalwarię przyjechali, jako starzy przyjaciele. W czasie FSMu po raz kolejny wypoczywała rodzina Tomasza i Małgorzaty Terlikowskich oraz Marek i Małgorzata Nowiccy. Swoje stoisko niepowtarzalnych koszulek i gadżetów chrześcijańskich prowadził Grzegorz Wacław „Dziki”.
Temat Spotkania: Projekt Mesjasz – Tabor wpisywał się w temat roku wiary. Uczestnicy FSM rozważali przemienienie Jezusa na górze Tabor i to, co im towarzyszyło. Kolejne dni FSMu analizowały poszczególne etapy: góra wyzwania, otwarte serce, obecność, uzdrowienie, zadomowienie, przemienienie.
Fenomen Franciszkańskich Spotkań Młodych trwa od 26-ciu lat. Co roku podobna forma tego Spotkania cieszy się ogromną popularnością. Codzienne eucharystie i tematyczne nabożeństwa zapewniają modlitewną stronę czasu spędzanego na urokliwej Kalwarii. Integrację zapewnia przestrzeń pola namiotowego i warunki wspólnego biwakowania. Czas dzielenia dokonuje się nie tylko podczas spotkań w małych grupkach i prowadzonych tam dyskusjach, ale rozmowy toczą się w kolejkach pod prysznic, po wrzątek i w drodze na punkt widokowy.
Co wyróżnia FSM? Eksplozja radości i przyjazna atmosfera, wszechobecne braterstwo i otwartość – to cechy, które najczęściej wymieniają uczestnicy FSM opisując franciszkańskie Spotkanie. Tydzień bez internetu na kresach kraju pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy i usłyszeć głos serca.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się maleńka kaplica św. Rafała znajdująca się na terenie kalwaryjskiego konwentu franciszkanów, w której przez całe Spotkanie odbywa się nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym roku dzięki życzliwości saletynów z Dębowca na Kalwarii znalazła się imponująca wielkością ponad dwumetrowa monstrancja. Pod nią w koszyku młodzi ludzie mogli złożyć zapisane na kartkach świadectwa przemienienia.
Kalwaria Pacławska dla tych, którzy przyjechali z Wrocławia, Płocka, Gdańska, Helu czy Warszawy jest bardzo daleko. Czasem, dla młodych ludzi są to wyprawy życia, ale nieustannie żywe i szczere pragnienie Boga przynagla ich do Jego szukania. I choć Bóg jest wszędzie i w każdym swoim stworzeniu, wspólnota FSM jest niemalże rodziną, bez której trudno żyć.
Już wiemy, że przyszłoroczne, 27. Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbędzie się między 20 a 26 lipca 2014 roku. Wcześniej do Kalwarii Pacławskiej franciszkanie zaproszą na 8. Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych, które jest organizowane w czasie zimowych ferii.
FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywane w duchu franciszkańskim. Każdego dnia w planie Spotkania znajdują się: Eucharystia, konferencje i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, spotkania w małych grupach, koncerty czy wieczorne seanse filmowe: tzw. „kino pod chmurką”.
FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem młodzieży, jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1988 z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Miejscem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest malowniczo położona Kalwaria Pacławska – niewielka wioska koło Przemyśla położona u podnóża Bieszczad tuż przy granicy z Ukrainą.
Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Tegoroczne Spotkanie trwało od 21 do 27 lipca, a jego hasło brzmiało: „Projekt Mesjasz – Tabor”.
Nagrania audio, video i bogate galerie zdjęć dokumentujące tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych dostępne na stronę: www.ProjektMesjasz.pl
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.