Czy geje będą mogli demonstrować w Soczi?
Ponad 320 tys. Amerykanów podpisało się pod petycją do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w której domagają się cofnięcia prawa, zakazującego propagowania homoseksualizmu podczas najbliższych igrzysk zimowych w Soczi w 2014 r. Podpisy zebrała organizacja „All Out”, która twierdzi, że rosyjskie prawo dyskryminuje mniejszości seksualne, jest niezgodne z duchem olimpijskiej rywalizacji oraz łamie prawa człowieka. Organizatorzy petycji domagają się od MKOl, aby podjął w tej sprawie interwencję u władz Federacji Rosyjskiej.
Usiłowali także wręczyć petycję rosyjskiemu przedstawicielowi przy MKOL w Lozannie Witalijowi Czunkinowi, ale ten odmówił jej przyjęcia, sugerując, że nie jest kompetentny, aby petycję rozpatrzyć. Wyjaśnił protestującym, że rosyjskie prawo nie zakazuje homoseksualizmu, ale jedynie wprowadza zakaz jego propagowania w miejscach publicznych wśród niepełnoletnich.
Postulaty organizacji gejowskich wsparł wpływowy dziennik „Washington Post”, który w obszernym tekście wezwał władze USA do interwencji w sprawie rzekomego łamania praw mniejszości seksualnych w Rosji.
Ustawa przyjęta przez Dumę Państwową w czerwcu br. zabrania pod karą pieniężną propagowania postaw i zachowań homoseksualnych wśród niepełnoletnich, zwłaszcza na terenie szkół. Od czasu jej przyjęcia, środowisko gejowskie organizują w Rosji, jak i na świecie liczne protesty, przedstawiając zakaz jako formę łamania praw człowieka. Zdecydowana większość Rosjan jednak popiera ustawę. Warto dodać, że została przyjęta na skutek oddolnego nacisku społecznego, gdyż władze – obawiając się reakcji międzynarodowych – zwlekały z jej uchwaleniem.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.