Czy geje będą mogli demonstrować w Soczi?
Ponad 320 tys. Amerykanów podpisało się pod petycją do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w której domagają się cofnięcia prawa, zakazującego propagowania homoseksualizmu podczas najbliższych igrzysk zimowych w Soczi w 2014 r. Podpisy zebrała organizacja „All Out”, która twierdzi, że rosyjskie prawo dyskryminuje mniejszości seksualne, jest niezgodne z duchem olimpijskiej rywalizacji oraz łamie prawa człowieka. Organizatorzy petycji domagają się od MKOl, aby podjął w tej sprawie interwencję u władz Federacji Rosyjskiej.
Usiłowali także wręczyć petycję rosyjskiemu przedstawicielowi przy MKOL w Lozannie Witalijowi Czunkinowi, ale ten odmówił jej przyjęcia, sugerując, że nie jest kompetentny, aby petycję rozpatrzyć. Wyjaśnił protestującym, że rosyjskie prawo nie zakazuje homoseksualizmu, ale jedynie wprowadza zakaz jego propagowania w miejscach publicznych wśród niepełnoletnich.
Postulaty organizacji gejowskich wsparł wpływowy dziennik „Washington Post”, który w obszernym tekście wezwał władze USA do interwencji w sprawie rzekomego łamania praw mniejszości seksualnych w Rosji.
Ustawa przyjęta przez Dumę Państwową w czerwcu br. zabrania pod karą pieniężną propagowania postaw i zachowań homoseksualnych wśród niepełnoletnich, zwłaszcza na terenie szkół. Od czasu jej przyjęcia, środowisko gejowskie organizują w Rosji, jak i na świecie liczne protesty, przedstawiając zakaz jako formę łamania praw człowieka. Zdecydowana większość Rosjan jednak popiera ustawę. Warto dodać, że została przyjęta na skutek oddolnego nacisku społecznego, gdyż władze – obawiając się reakcji międzynarodowych – zwlekały z jej uchwaleniem.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.