Polska - Dania 3:2

Polska pokonała Danię 3:2 (1:2) w towarzyskim meczu piłkarskim w Gdańsku.

Polska – Dania 3:2 (1:2).

Bramki: dla Polski – Mateusz Klich (4); Waldemar Sobota (59), Piotr Zieliński (60); dla Danii - Christian Eriksen (18), Martin C. Braithwaite (45).

Żółte kartki: Polska – Robert Lewandowski; Dania - William Kvist Joergensen.

Sędziował: Yudai Yamamoto (Japonia). Widzów: 34952.

Polska: Wojciech Szczęsny (46. Artur Boruc) - Artur Jędrzejczyk (75. Piotr Celeban), Łukasz Szukała, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Przemysław Kaźmierczak (46. Piotr Zieliński), Mateusz Klich (86. Bartosz Salamon), Waldemar Sobota (88. Adrian Mierzejwski) - Robert Lewandowski (78. Artur Sobiech).

Dania: Stephan Andersen - Lars Jacobsen, Simon Kjaer (64. Jannik Vestergaard), Andreas Bjelland, Nicolai Boilesen (46. Peter Ankersen) - Martin C. Braithwaite (46. Kasper Kusk), William Kvist Joergensen, Mike Jensen (78. Casper Sloth), Christian Eriksen, Viktor Fischer (72. Michael Krohn-Dehli) - Nicklas Pedersen (46. Nicki Bille Nielsen).

Polscy piłkarze po raz pierwszy od prawie 36 lat pokonali Danię. Poprzednio biało-czerwoni wygrali z tym zespołem 21 września 1977 roku w Chorzowie – w eliminacyjnym meczu MŚ było 4:1 dla gospodarzy. Od tamtego czasu zanotowali pięć porażek i jeden remis.

Tym samym Duńczycy zepsuli święto swojemu trenerowi Mortenowi Olsenowi, który w dniu meczu w Gdańsku obchodził 64. urodziny. Było to również pierwsze zwycięstwo Polaków na PGE Arenie, którzy we wrześniu 2011 roku zremisowali na tym stadionie 2:2 z Niemcami, a w listopadzie 2012 roku przegrali 1:3 z Urugwajem.

Mecz rozpoczął się fantastycznie dla Polaków, którzy już w czwartej minucie objęli prowadzenie. Najpierw Mateusz Klich zagrał na prawo do Jakuba Błaszczykowskiego, który ograł Nicolai Boilesena i odegrał piłkę na środek pola karnego do Klicha. A pomocnik PEC Zwolle, dla którego był to dopiero drugi mecz w reprezentacji, w dodatku po ponaddwuletniej przerwie od debiutu, pięknym uderzeniem z 13 metrów pokonał Stephana Andersena.

Niewiele brakowało, aby 120 sekund później było 2:0 dla gospodarzy. Tym razem po akcji z Robertem Lewandowskim w dogodnej sytuacji znalazł się Błaszczykowski, ale kapitan biało-czerwonych strzelił za lekko i w sam środek bramki gości.

Animusz Polaków szybko się jednak wyczerpał i coraz częściej do głosu zaczęli dochodzić rywale, którzy opanowali środek pola. Co prawda w 15. minucie od straty gola uratował gospodarzy Artur Jędrzejczyk, ale trzy minuty później był już remis.

Po faulu debiutującego w reprezentacji, urodzonego w Gdańsku środkowego obrońcy Steauy Bukareszt Łukasza Szukały, silnym i precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego z ponad 25 metrów popisał się bardzo dobrze grający 21-letni pomocnik Ajaksu Amsterdam Christian Eriksen. Później świetnych okazji nie wykorzystali jeszcze Martin C. Braithwaite oraz Jędrzejczyk.

W zdecydowanie lepszych nastrojach na przerwę udali się jednak goście. Tuż przed końcem pierwszej połowy po dośrodkowaniu z lewej strony Boilesena Braithwaite przeskoczył Waldemara Sobotę i efektowną główką po raz drugi pokonał Wojciecha Szczęsnego.

Początek drugiej polowy zdecydowanie należał jednak do ekipy trenera Waldemara Fornalika. W 58. minucie wyrównał Sobota, a w tej sytuacji drugą asystą, po sprytnym zagraniu w "uliczkę”, popisał się najlepszy w polskim zespole Błaszczykowski.

Niespełna dwie minuty później kibice na PGE Arenie jeszcze raz poderwali się w geście triumfu. Tym razem po złym wybiciu piłki przez Simona Kjaera przejął ją Klich, przedarł się przez środek pola karnego, a tę akcję silnym uderzeniem zwieńczył Piotr Zieliński.

Biało-czerwoni nie powtórzyli już błędu z pierwszej połowy, kiedy oddali inicjatywę rywalom. Gospodarze zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce i nie pozwolili gościom wypracować sobie dogodnych sytuacji. Co prawda w ostatniej akcji Nicki Bille Nielsen znalazł się w polu karnym Polaków, ale jego strzał przeszedł nad poprzeczką.