Tłumy zebrały się w świątyni Wniebowzięcia NMP na pogrzebie śp. Antoniny Małysiak, wieloletniej katechetki dzieci i młodzieży. Wokół trumny modlili się bliscy i jej uczniowie sprzed wielu lat.
"Śp. Antonina Małysiak przez całe swoje życie w niełatwych dla Kościoła i ojczyzny czasach składała świadectwo niezachwianej wiary i ufności w Bożą Opatrzność. Cnoty te rozwijała w swoim sercu i promieniowała nimi na swoich wychowanków. Otoczona była powszechnym szacunkiem i odebrała wiele ludzkich nagród i wyrazów wdzięczności. Szczególnym wyróżnieniem był medal »Pro Ecclesia et Pontifice«, przyznany w 1967 roku przez ojca świętego Pawła VI jako pierwszej świeckiej osobie w Polsce komunistycznej" - napisał bp Tadeusz Rakoczy w liście nadesłanym na ręce ks. kan. Jerzego Brońki, proboszcza oświęcimskiej parafii Wniebowzięcia NMP, a skierowanym do uczestników pogrzebowej liturgii.
Uroczystości pogrzebowej przewodniczył ks. prał. Kazimierz Kulpa z parafii św. Urbana w Brzeszczach, gdzie od 30 lat mieszkała Antonina Małysiak, a homilię wygłosił ks. dr Marek Studenski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej.
- Każdy z nas ma swoją drogę do świętości. Śp. Antonina wybrała drogę maryjną: pokornej służebnicy Pańskiej, od najmłodszych lat wspierając innych. Pomagała oświęcimskim więźniom, a potem pokoleniom mieszkających tu dzieci - mówił ks. prał. Kulpa.
- Jestem przekonany, że są tu dzisiaj ludzie głębokiej wiary w Pana Boga, bo świadek przyciąga świadków - mówił w homilii ks. dr Marek Studenski, zapowiadając w najbliższym wydaniu "Biuletynu Katechetycznego" specjalny materiał poświęcony dorobkowi śp. Antoniny Małysiak.
Charakteryzując życiowy przykład, jaki dla każdego z wierzących zostawiła niezwykła katechetka, podkreślił jej wielkie zaufanie, otwarcie na Boże zrządzenia, równie wielką potrzebę modlitwy. - Zostawiła nam wielką lekcję modlitwy i świadectwo, że takiej modlitwy uczy się człowiek w rodzinnym domu. To kazało jej w każdym miejscu, gdzie się znalazła, szukać najpierw kościoła, spotkania z Bogiem - mówił ks. Sudenski. - Powinniśmy też zapamiętać słowa śp. Antoniny Małysiak, które stanowić mogą motto całego jej życia: Człowiek, który pozwoli prowadzić się Bogu, otrzymuje wszystko. Niech to będzie jej ostatnia lekcja dla nas…
Barbara Faruga, dyrektor oświęcimskiego Gimnazjum nr 3 im. Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej, w którym pracował śp. Antonina, pożegnała ją w imieniu byłych współpracowników i uczniów: - Dla nas była Pani uosobieniem pokory i dobra. Dobrym przykładem sprawiała Pani, że staraliśmy się żyć w prawdzie, a nie podporządkowywać prawdy swoim interesom i zachciankom. Kochana Pani Katechetko, piękna była Twoja dusza, o tym wiemy wszyscy...
W intencji zmarłej Antoniny zamówiono kilkadziesiąt Mszy Świętych.
Śp. Antonina Małysiak urodziła się w 1919 r. w Koconiu na Żywiecczyźnie. Była pierwszą świecką katechetką w archidiecezji krakowskiej, kilkadziesiąt lat pracowała w Oświęcimiu. Za bardzo dobrą pracę została nagrodzona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Za pomoc więźniom Auschwitz otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Spoczęła na cmentarzu w Oświęcimiu.
Więcej o jej życiu w tekście: Zmarła pierwsza świecka katechetka.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.