Warszawa: Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana

Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowaną pod przewodnictwem biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, rozpoczęły się przed południem obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana.

W murach Katedry Polowej zebrali się kombatanci i weterani II wojny światowej, żołnierze i poczty sztandarowe. W wygłoszonym kazaniu ordynariusz wojskowy, dzień 1 września 1939 r. nazwał dniem prawdy wojennego pokolenia. Kaznodzieja przypomniał o układach, które miały dać Polsce międzynarodowe gwarancje: polsko-francuska umowa sojusznicza z marca 1921 r., układ polsko-brytyjski z 25 sierpnia 1939 r. O niemiecko-sowieckim układzie o nieagresji (Pakt Ribbentrop-Mołotow) podpisanym 23 sierpnia 1939 r. powiedział, że jego treść z tajnym protokołem, nie ma precedensu w dziejach cywilizowanego świata. Ordynariusz wojskowy przypomniał słowa apelu Prymasa Hlonda do rodaków wygłoszonego w Radiu Watykańskim: „Nie zginęłaś Polsko! bo nie umarł Bóg! Bóg nie umarł i w swym czasie wkroczy w wielką rozprawę ludów, i po swojemu przemówi. Z Jego woli, w chwale i potędze zmartwychwstaniesz i szczęśliwa żyć będziesz - najdroższa Polsko - męczennico!" Oceniając postawę Kościoła polskiego w czasie II wojny światowej kaznodzieja wspomniał o martyrologium kapłanów i świadków wiary, które do końca nie jest jeszcze spisane i rozpoznane. Wyliczył niektóre postaci, wyniesione przez Kościół do chwały ołtarzy: „Błogosławiony bp Michał Kozal, bł. ks. Wincenty Frelichowski, 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Pośród nich kapelan wojskowy, ks. komandor podporucznik Władysław Miegoń, który poszedł dobrowolnie do niewoli z tymi, którym służył, marynarzami. Ofiarna służba księży kapelanów. Byli tam, gdzie żołnierze: we wszystkich formacjach na Wschodzie i Zachodzie, w partyzanckich oddziałach, także na szańcach Powstania Warszawskiego...” W ocenie biskupa polowego nie zostały zrealizowane trzy zakładane cele wojenne określane przez słowa: „Wolność – Całość – Niepodległość”. „Nie odzyskaliśmy wolności i niepodległości - powiedział. Nastały lata odbierania narodowi przyrodzonych praw, zniewalania ducha” – mówił kaznodzieja. Bp Płoski przypomniał tragiczny los wojennego pokolenia, żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy tułaczy, emigracji niepodległościowej a także los powojennego pokolenia więźniów czasów stalinowskich, jaworzniaków i żołnierzy-górników. W Mszy św. uczestniczyli również: minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, szef sztabu generalnego gen. Franciszek Gągor, kierownik urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych min. Janusz Krupski, sekretarz Rady Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walz. Po Mszy weterani wraz z najwyższymi władzami złożyli wieńce i oddali hołd polskim żołnierzom przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a po południu Prezydent RP odznaczył osoby wyróżnione odznaczeniami państwowymi i wojskowymi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  wiecej »