Bezzasadne obawy przed nadużywaniem eutanazji

Analiza przypadków eutanazji w Holandii oraz amerykańskim Oregonie wskazuje, że procedura ta nie była nadużywana. Przeciwnicy wspomaganego samobójstwa już skrytykowali raport - podała Rzeczpospolita.

Opublikowane przez brytyjskie fachowe pismo Journal of Medical Ethics badania obalają jeden z najważniejszych argumentów przeciwników legalizacji eutanazji. Chodzi o ryzyko wykorzystywania wspomaganego samobójstwa do uśmiercania osób, które stanowią "obciążenie" dla rodzin czy systemu opieki zdrowotnej. "Nie znaleźliśmy żadnych dowodów, które usprawiedliwiałyby te ważne i często formułowane obawy dotyczące potencjalnych nadużyć" - napisali autorzy raportu z Uniwersytetu Utah. Zespołem kierowała prof. Margaret Battin. Naukowcy sprawdzili setki przypadków eutanazji w Holandii i amerykańskim stanie Oregon - czyli w miejscach, gdzie taka procedura jest dozwolona przez prawo. Porównywano rasę, płeć, wiek, historię chorób, a nawet sprawdzano ubezpieczenie zdrowotne. Z analizy wynika, iż średni wiek osób decydujących się na wspomagane przez lekarza samobójstwo to 70 lat, a podstawowym powodem było cierpienie z powodu choroby nowotworowej. Naukowcy nie stwierdzili, by w grupie osób poddanych eutanazji było więcej pacjentów cierpiących na inne choroby przewlekłe, a zwłaszcza choroby psychiczne. Wśród często powtarzanych zarzutów wobec wspomaganego samobójstwa znajduje się informacja o dokonywaniu w Holandii zabiegów uśmiercania pacjentów zakładów psychiatrycznych. W Oregonie pacjenci bez polisy ubezpieczeniowej (a więc teoretycznie stanowiący większe obciążenie dla rodziny) również nie stanowili wyróżniającej się grupy. Obawy przed nadużywaniem procedury eutanazji są zatem bezpodstawne - uważają autorzy raportu zamieszczonego w brytyjskim fachowym magazynie. Journal of Medical Ethics należy do grupy prestiżowych pism BMJ (British Medical Journal). Na raport pisma natychmiast odpowiedzieli aktywiści ruchu Pro-life Alliance. - Badania przeprowadzone w Holandii w 1995 roku mówią o 900 ofiarach niechcianej eutanazji. Oprócz tego dane z Oregonu pokazują, iż co najmniej jedna trzecia osób, które zdecydowały się na wspomagane samobójstwo, wskazywała jako jeden z powodów świadomość bycia ciężarem dla rodziny - powiedziała sieci BBC rzeczniczka Pro-life Alliance. Oprócz Holandii i Oregonu eutanazja jest dopuszczalna również m.in. w Belgii oraz w ograniczonej formie w Szwajcarii. W Polsce jest zabroniona.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  15°C Poniedziałek
  noc
  12°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »