Watykan za ratyfikacją Traktatu o zakazie prób z bronią jądrową

Stolica Apostolska opowiada się za możliwie najszerszym przystąpieniem do Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Jej stanowisko na odbywającej się w Wiedniu (17-18 września), V Konferencji międzynarodowej poświęconej temu zagadnieniu przedstawił prał. Michael Banach.

Stolica Apostolska opowiada się za możliwie najszerszym przystąpieniem do Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Jej stanowisko na odbywającej się w Wiedniu (17-18 września), V Konferencji międzynarodowej poświęconej temu zagadnieniu przedstawił prał. Michael Banach. Stały przedstawiciel Watykanu przy wiedeńskich agendach ONZ zaznaczył, że wejście w życie tego porozumienia ma istotne znaczenie dla życia i pokoju całej rodziny ludzkiej. W trosce o dobro wspólne dokument ten ratyfikowała również Stolica Apostolska. Wejście w życie i ratyfikacja traktatu jest coraz bardziej konieczna w obliczu zagrożenia terroryzmem oraz kryzysem zarówno w relacjach poszczególnych państw, jak i organizacji międzynarodowych. Trzeba uczynić wszystko, co możliwe, aby zapobiec możliwości posiadania broni jądrowych oraz masowego rażenia przez organizacje przestępcze i czynniki pozarządowe. Poszczególne państwa muszą podjąć na nowo proces rozbrojenia nuklearnego. „Zarówno groźba użycia broni atomowej jak i terroryzm są obelgą dla rodziny ludzkiej” – stwierdził watykański dyplomata. Prał. Banach odrzucił argumentację państw starających się usprawiedliwić doświadczenia z bronią nuklearną. Są one przejawem „kultury konfliktu i śmierci”, a użycie nawet tak zwanych broni „czystych” bądź „inteligentnych” może mieć fatalne konsekwencje dla życia na Ziemi. Stolica Apostolska aprobuje stosowanie technologii atomowej w celach pokojowych. Jednocześnie zaznacza, że jej bezpieczeństwo zależy od porzucenia agresywnych programów nuklearnych i wejścia w życie powszechnego zakazu prób jądrowych.

«« | « | 1 | » | »»
 • JAWA25
  12.08.2016 16:31
  Watykan nie jest mocarstwem atomowym i ratyfikacja z jego strony wygląda czysto symbolicznie. Do nabrania mocy potrzeba ratyfikacji przez 44 państwa wymienione w Drugim Aneksie, w tym przez Polskę. Dotąd zrobiło to 36 z tych 44 w tym Polska. Lista stron http://disarmament.un.org/treaties/t/ctbt Polskie tłumaczenie tekstu Traktatu https://mswia.gov.pl/ftp/OCK/dokumenty_Prawo_MPH/1996_10_XI_Traktat_o_calkowitym_zakazie_prob_jadrowych.pdf
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »