Sylwester i Nowy Rok to dobry czas na podsumowania. Publikujemy przygotowany
przez Katolicką Agencje Informacyjną wykaz najważniejszych wydarzeń z życia i
działalności Stolicy Apostolskiej w 2007 roku.
PAŹDZIERNIK
29 - Do sprzeciwu sumienia i odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych zaapelował Benedykt XVI do uczestników obradującego w Rzymie XXV międzynarodowego kongresu farmaceutów katolickich. Aptekarze powinni mieć prawo do sprzeciwu sumienia, aby móc odmówić sprzedaży produktów "służących decyzjom w wyraźny sposób niemoralnym, jak aborcja czy eutanazja". "Nigdy nie wolno znieczulać sumienia" - wyjaśnił papież.
LISTOPAD
6 - Benedykt XVI spotkał się z królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem. Była to pierwsza w historii wizyta saudyjskiego monarchy w Watykanie. Stolica Apostolska i Arabia Saudyjska, w której oficjalnie 100 proc. ludności stanowią muzułmanie, nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.
20 - "Wspólne wychowanie w szkole katolickiej. Misja, którą dzielą osoby konsekrowane i wierni świeccy" - to tytuł dokumentu opublikowanego przez Kongregację Wychowania Katolickiego. Podczas watykańskiej prezentacji kard. Zenon Grocholewski sprzeciwił się opinii, że w sytuacji braku powołań zakonnych należałoby zrezygnować z wielu szkół katolickich. "Byłoby to nie tylko niewłaściwe, ale i szkodliwe w perspektywie misji Kościoła. W istocie właściwe wychowanie dzieci i młodzieży jest sprawą najwyższej wagi dla dobra Kościoła i ludzkości dla stworzenia lepszego świata" - stwierdził stanowczo prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. Dodał, że dokument ma służyć udoskonaleniu współpracy osób konsekrowanych i świeckich w dziedzinie wychowania młodych pokoleń. Przypomniał, że katolicka tradycja pedagogiczna stawia w centrum wychowania człowieka i pomaga młodym ludziom wypracować "zdrowe i solidne podejście do życia, któremu nie będą obce wartości duchowe, religijne i ludzkie". Do ćwierć miliona katolickich szkół i placówek oświatowych na świecie uczęszczają 42 miliony uczniów.
23 - Z udziałem Benedykta XVI odbyło się nadzwyczajne spotkanie kardynałów. Część pierwsza poświęcona była ocenie stosunków z innymi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi. Uczestnicy spotkania mówili m.in. o ekumenicznej współpracy chrześcijan na polu socjalnym i charytatywnym oraz w obronie wartości moralnych w dobie przeobrażeń współczesnych społeczeństw. Wskazali szczególnie na społeczną naukę Kościoła i jej realizację jako "jedno z najbardziej obiecujących pól ekumenizmu". Mowa była również o kontynuacji "oczyszczenia pamięci" oraz takich sposobach wypowiadania się, "by nie urazić wrażliwości innych chrześcijan". W drugiej części spotkania omówiono m.in. problemy związane z ewangelizacją, która powinna przynieść odpowiedź na "głębokie i nieustanne pragnienie szczęścia i wolności, jakie żywi człowiek postmodernizmu".
24-25 - Na konsystorzu w Watykanie Benedykt XVI wręczył 23 nowym kardynałom znaki ich godności: birety i pierścienie oraz przydzielił im kościoły tytularne w Rzymie. W gronie tym znalazł się Polak, 62-letni abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Ojciec Święty zamierzał obdarzyć tą godnością także 93-letniego bp. Ignacego Jeża z Koszalina, jednak zmarł on w przeddzień ogłoszenia konsystorza, wiedząc już o papieskiej decyzji. Wśród nowych purpuratów było siedmiu hierarchów z Kurii Rzymskiej, 11 arcybiskupów metropolitów z całego świata (m.in. z Barcelony, Bombaju, Dakaru, Nairobi, Paryża i São Paulo), a także pięciu duchownych powyżej 80. roku życia, którzy zostali wyróżnieni za szczególne zasługi dla Kościoła. Po raz pierwszy swego kardynała uzyskał Irak, w osobie patriarchy chaldejskiego Emanuela III Delly. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 200 członków, z których 120 nie przekroczyło 80. roku życia i ma prawo uczestniczyć w ewentualnym konklawe.