Premier: W listopadzie zmiany w rządzie

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że w listopadzie, czyli na półmetku kadencji, zaproponuje nowy kierunek polityki po kryzysie oraz zmiany w rządzie. Jak dodał, 23 listopada na konwencji krajowej PO będzie informował o "planach i zamiarach" na najbliższe lata.

"W listopadzie podejmę decyzje dotyczące nowego kierunku polityki po kryzysie, uważałem za celowe powiadomienie opinii publicznej, że według naszych przewidywań, badań, obliczeń, czas kryzysu europejskiego, który u nas oznaczał spowolnienie, a nie recesję, ale też był dotkliwie odczuwalny, się kończy i że wymaga to takiego nowego otwarcia" - powiedział Tusk w środę dziennikarzom w Sejmie.

Zapowiedział, że konwencja krajowa PO - zaplanowana na 23 listopada, kończąca wewnętrzne wybory w Platformie - będzie jednym z momentów, kiedy publicznie będzie informował o "planach i zamiarach na najbliższe dwa lata i najbliższe 7 lat". "Dużo czasu w ostatnich tygodniach kosztuje mnie, aby przygotować propozycje na dwa i siedem najbliższych lat. Będę chciał być precyzyjny i bardzo czytelny" - podkreślił szef rządu.

"Mniej więcej na półmetku tej kadencji, co oznacza listopad, zaproponuję nowe rozwiązania, w tym także zmiany w rządzie. Jak będę z tym ostatecznie gotowy, poinformuję państwa" - mówił szef rządu.

We wtorek Reuters napisał o możliwej dymisji ministra finansów Jacka Rostowskiego; agencja podała, że trzy osoby miały otrzymać propozycję objęcia teki ministra finansów. "Uporczywe dymisjonowanie ministra Rostowskiego przez agencje prasowe, czy przez niektóre redakcje, zawsze z powoływaniem się na źródła anonimowe, uważam za nieprofesjonalne, a powiem szczerze, jak się powtarza to po raz kolejny, za wręcz nieprzyzwoite" - odpowiedział Tusk na pytanie o ewentualną dymisję Rostowskiego.

"Rozumiem państwa ciekawość, ale źle się czuję jako komentator plotek, nie powinniśmy się zajmować plotkami" - dodał premier. "Co się dzieje takiego, że ministra Rostowskiego dymisjonujecie raz na dwa, trzy tygodnie?" - pytał dziennikarzy Tusk.

W lutym przy okazji kilku zmian w rządzie, premier mówił, że w połowie roku należy się spodziewać "dużej renowacji" Rady Ministrów. W lutym Tomasza Arabskiego na stanowisku szefa kancelarii premiera zastąpił Jacek Cichocki, ówczesny szef MSW. Funkcję ministra spraw wewnętrznych objął Bartłomiej Sienkiewicz. Minister finansów Jacek Rostowski został wicepremierem.

Od tego czasu nastąpiły też kolejne zmiany: 19 kwietnia odwołany został szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski, a ministrem SP został Włodzimierz Karpiński. Pod koniec kwietnia premier zdymisjonował też ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina; jego miejsce w resorcie zajął Marek Biernacki.

Tusk był też pytany w środę przez dziennikarzy o wywiad Aleksandra Kwaśniewskiego dla "Gazety Wyborczej", w którym b. prezydent powiedział, że trzecie zwycięstwo w wyborach Donalda Tuska z rzędu jest chyba niemożliwe.

"Mam większą wyobraźnię - jak widać dzisiaj - niż prezydent Kwaśniewski, nie tylko wyobrażam sobie w 2015 roku taki scenariusz, w którym PiS nie wygrywa, ale traktuję to jako moje zadanie. To oczywiste, że jednym moich z zadań, jako lidera Platformy, jest zadbanie o to, żeby PiS w Polsce nie rządził. Zawsze o tym otwarcie mówię" - powiedział premier

Jak zauważył, "prezydent Kwaśniewski był mistrzem dwóch kadencji i być może nigdy nie myślał o możliwości wygrania trzeciej kadencji, bo jako prezydent nie mógł kandydować". "Ja mam ambicję sięgać dalej wyobraźnią" - zadeklarował szef rządu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RZĄD, TUSK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11°C Czwartek
dzień
11°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »