Premier Donald Tusk rozpoczął w środę oficjalną wizytę w Republice Południowej Afryki. Towarzyszą mu przedstawiciele biznesu oraz szefowie kilku resortów. Szef rządu weźmie udział m.in. w Forum Biznesu w Johannesburgu. Po wizycie w RPA uda się do Zambii.
W czasie wizyty w RPA - poinformowało CIR - zaplanowano podpisanie międzypaństwowej umowy o współpracy gospodarczej zakładającej powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej, a także umowy o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) i jej południowoafrykańskim odpowiednikiem TISA.
Premierowi towarzyszą przedstawiciele przemysłu wydobywczego, obronnego, meblarskiego i budownictwa. Według CIR do RPA udali się także ministrowie: nauki Barbara Kudrycka, transportu Sławomir Nowak, rolnictwa Stanisław Kalemba oraz środowiska Marcin Korolec.
Premier przekonywał w poniedziałek, że wizyta w RPA i Zambii jest ważna. "Byłem często napominany, że Polska jest pasywna, jeśli chodzi o ten kontynent, dzisiaj najbardziej się rozwijający, gdzie wszystkie potęgi, a także kraje średniej wielkości, ruszyły do ostrej konkurencji o rynki zbytu i surowce" - zauważył.
W środę, w pierwszym dniu wizyty w Johannesburgu, premier będzie rozmawiał z przedstawicielami organizacji polonijnych, polskiego biznesu, a także złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i Lotów nad Warszawę.
W czwartek rano Tusk spotka się z wiceprezydentem RPA Kgalemą Motlanthe. Przed południem planowana jest ceremonia podpisania umowy o współpracy gospodarczej; potem przewidziano spotkanie z mediami.
O godz. 12.30 Tusk oraz wiceprezydent RPA wezmą udział w Forum Biznesu. Po południu polski premier spotka się z prezydentem RPA Jacobem Zumą; na wieczór zaplanowano oficjalny obiad wydany przez Motlanthe z okazji wizyty polskiego premiera.
W piątek Tusk spotka się z przewodniczącym parlamentu RPA Maksem Sisulu oraz przedstawicielami Polonii. Po zakończeniu wizyty w RPA Tusk uda się do Zambii.
Jak podkreśla CIR, Afryka subsaharyjska to strategiczny rejon dla rozwoju kontaktów handlowych i inwestycyjnych, bo "w nadchodzących dekadach to tam najszybciej rozwijać się będą gospodarki i wymiana handlowa". W związku z tym realizowany jest program "Go Africa!", mający na celu ułatwienie rozwoju relacji gospodarczych oraz promowanie eksportu polskich produktów.
CIR zauważa też, że RPA jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski z tego kontynentu. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego, w relacjach Polski z RPA utrzymuje się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln USD. Z kolei - jak zaznacza CIR - Zambia ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek globalnych. Jest również państwem o jednej z najniższych stóp podatkowych w Afryce subsaharyjskiej.
Wizyta w RPA i Zambii to druga wizyta Tuska w Afryce w tym roku. W kwietniu szef rządu wraz z przedsiębiorcami był w Nigerii. Wtedy również oprócz spotkań politycznych i podpisania umów gospodarczych, promował polską gospodarkę i przedsiębiorców na forum biznesowym.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.