Warszawa: Koncert Pokolenia JP2 "Bardziej być"

Koncert Pokolenia JP2 „Bardziej być" w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II (CMJPII) oraz Orkiestry Polskiego Radia odbył się 31 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Muzycy wykonali utwory nagrodzone w I Konkursie Kompozytorskim im. Jana Pawła II zorganizowanym przez CMJPII w 2007 r.

Podczas uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursu. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk i Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ideą koncertu było przybliżenie poprzez język poezji i muzyki wybranych zagadnień z nauczania Jana Pawła II. – Koncert, wpisując się w obchody 3. rocznicy śmierci Ojca Świętego, stanowi zarazem zwieńczenie I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II – tłumaczy dyrektor Centrum Piotr Dardziński. – Poprzez konkurs kompozytorki pragnęliśmy sprowokować młodych twórców do refleksji nad stosunkiem ich własnej twórczości do świata wartości, których orędownikiem był Jan Paweł II – dodał. Dla organizatorów koncertu liczne uczestnictwo, szczególnie młodych osób, w uroczystościach upamiętniających osobę Jana Pawła II, stanowi potwierdzenie, że pokolenie JP2 istnieje. – Definiowane jest ono w najróżniejszy sposób. Nie ustają dywagację, czy w ogóle ono istnieje. Mamy gorącą nadzieję, że takie wydarzenia, jak dzisiejszy koncert, rozwieją tego typu wątpliwości, dając żywe świadectwo, jak silną inspirację i źródło najgłębszych prawd stanowi dla młodych twórców niewyczerpane dziedzictwo Jana Pawła II – mówi Dardziński. W kategorii utworów a cappella I i II miejsce zajęli: Iwona Piątek oraz Tomasz Szczepanik. Przyznano również wyróżnienie dla Łukasza Francinkiewicza. W kategorii utworów na orkiestrę, chór i solistów I, II i III miejsce przyznano odpowiednio: Rafałowi Janikowi, Filipowi Matuszewskiemu i Tomaszowi Opałce. Dodatkowo, specjalne wyróżnienie, Hreitas przyznane przez dyrektora Centrum, otrzymał Rafał Janik. Chór Centrum Myśli Jana Pawła II powstał 3 kwietnia 2005 r., w dzień po śmierci Jana Pawła II. Wtedy to młodzi chórzyści stworzyli nieformalną grupę, która śpiewała podczas Mszy św. w intencji zmarłego Ojca Świętego na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie Chór liczy ok. 80 osób. Dyrygentem, od początku działalności Chóru jest Zofia Sokołowska.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »