Kanada pamięta o polskim Papieżu

Kanadyjskie obchody rocznicy śmierci Papieża-Polaka rozpoczęły się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W Toronto wykonano oratorium „Psałterz wrześniowy" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.

Wydarzenie zorganizowane przez Katolickie Studio Młodych zgromadziło ponad trzy tysiące osób. Do Toronto na tę okazję przybył chór z Polski, soliści oraz sam kompozytor i dyrygent, Piotr Rubik. Do artystów z Polski dołączył także 40-osobowy chór polonijny oraz Toronto Golden Symphony Orchestra. Publiczność z ogromnym wzruszeniem przyjęła kanadyjską premierę Psałterza Wrześniowego. „Spodziewałem się czegoś ambitnego i dobrego, ale nie przypuszczałem, że ten koncert poświęcony pamięci sługi Bożego Jana Pawła II będzie tak mocnym i głębokim przeżyciem – powiedział prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Janusz Błażejak. – Były chwile, kiedy miałem łzy w oczach, albowiem utwory prezentowane na scenie kryły w sobie ogromny potencjał miłości i nadziei, którą nie tylko przekazywał, ale i żył Jan Paweł II”. „Psałterz wrześniowy” to poetycki i biblijny spacer po dziejach człowieka, w którym zakochał się Bóg. Zaprasza On człowieka do stoczenia duchowej walki, do złożenia świadectwa wiary, a nawet do radosnego tańca z aniołami oplecionego nadzieją, że „Chrystus został nam dany”. Rocznica śmierci Jana Pawła II będzie obchodzona w Kanadzie na różne sposoby. W parafiach nie tylko polonijnych odbędą się Msze św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Młodzież z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga, udająca się na Światowe Dni Młodzieży w Australii, przygotowała specjalne czuwanie, a także multimedialną prezentację, która ukazuje ogromne świadectwo wiary niezapomnianego Przyjaciela młodzieży. Frank Klees, poseł parlamentu ontaryjskiego, ponownie przedstawił propozycję ustawy, aby 2 kwietnia obchodzony był w prowincji Ontario w Kanadzie jako dzień pamięci o Janie Pawle II. Zapytany, dlaczego to robi – albowiem nie jest ani Polakiem, ani katolikiem – odpowiedział: „Sprawił to sam Jan Paweł II. Każdy z parlamentarzystów, podczas swojej kadencji, ma możliwość przedstawienia prywatnej ustawy. Staramy się, aby miały one dalekosiężne efekty. W ciągu lat jego pontyfikatu miałem okazję nie tylko uzmysłowić sobie, ale też głęboko docenić to, co Jan Paweł II uczynił, nie tylko dla nas żyjących współcześnie, ale i dla następnych pokoleń. Nie tylko jako duchowy przywódca, ale przede wszystkim jako miłośnik człowieka – ktoś, kto okazał odwagę i umiejętność. Nikt spośród tych, których znam, nie poruszył tak wiele serc teraz i z pewnością w przyszłości. Dlatego też wierzę, że musimy uznać wkład Jana Pawła II i poświęcić mu jeden dzień w roku” – powiedział Frank Klees. Obecnie petycje o ustanowienie dnia poświęconego Janowi Pawłowi II podpisało ponad 60 tys. osób. Wciąż trwa akcja zbierania podpisów i wysyłania petycji, aby 2 kwietnia został ustanowiony jako dzień pamięci poświęcony Janowi Pawłowi II. Każdy, kto chciałby wesprzeć tę inicjatywę, może znaleźć szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.johnpaul2day.com.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »