Samozwańczy egzorcysta

Prokuratura oskarżyła włoskiego księdza Francesco Bazzoffiego o odprawianie fałszywych egzorcyzmów - donosi Gazeta Wyborcza.

Zdaniem śledczych oszust w sutannie przez osiem lat zarobił na nich 4 mln euro. Choć uroczysty egzorcyzm to oficjalna modlitwa Kościoła o uwolnienie od złych duchów, to oskarżony ksiądz odprawiał ją bez wymaganej prawem kanonicznym zgody przełożonych oraz - co być może było głównym powodem rozczarowania wiernych - na skróty. - Kadziła, dwie pieśni, parę "alleluja" i nagle: "Precz, szatanie!" - opowiada kilkunastu świadków oskarżenia, którzy padli ofiarą ks. Bazzoffiego. Głośna we Florencji sprawa jest egzotyczna także z prawnego punktu widzenia, bo adwokaci samozwańczego egzorcysty zamierzają wpędzić prokuraturę i sąd w rozważania teologiczne, co grozi zarzutem o pogwałcenie autonomii państwa i Kościoła. Prawnicy utrzymują bowiem, że ks. Bazzoffi nikogo nie egzorcyzmował, lecz tylko uroczyście błogosławił i - jak w przypadku każdej modlitwy - nadzieja na poprawę zdrowia nie mogła być stuprocentowa. Dodają, że egzorcyzm to nie zwykła "usługa", której poprawność mogą badać władze państwowe. Ksiądz Bazzoffi zapewnia, że wielkie pieniądze zarobione na walce z szatanem przekazywał na cele dobroczynne. Zdaniem mediów we Włoszech coraz szybciej wzrasta zainteresowanie kościelnymi egzorcyzmami. Zgodnie z oficjalnymi zasadami powinny być poprzedzone badaniem psychiatrycznym, które - zdaniem Kościoła - zapobiega pomyleniu opętania lub zniewolenia przez szatana z chorobą psychiczną.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  04.04.2008 09:11
  Problem chyba przede wszystkim w tym, że wprawdzie do egzorcyzmowania trzeba mieć zgodę biskupa, ale jest to wymóg czysto prawny. Ksiądz na mocy święceń może egzorcyzmować. Czy się mylę?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  26°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »