Częstochowa: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater"

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater" rozpoczyna się dziś 1 maja w Częstochowie. Sześciodniowe święto muzyki tym razem wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

Do 6 maja w częstochowskich świątyniach i salach koncertowych gościć będzie muzyka trzech największych religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt jest największym w Polsce miejscem prezentacji muzyki różnych religii i kultur. To także jedna z najważniejszych imprez muzyki sakralnej w Europie. Festiwal zainauguruje wieczorny koncert na Jasnej Górze. Dla Częstochowian i licznie przybywających turystów i pielgrzymów przygotowano koncerty z udziałem 630 artystów z 22 krajów świata, m. in.: Armenii, Austrii, Francji, Izraela, Maroka, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Zaproszeni artyści zaprezentują muzykę synagogalną (usłyszymy Aziego Schwartza, kantora ze Stanów Zjednoczonych, który jako jedyny śpiewał na obradach knesetu), gospel (w wykonaniu najlepszej gospelowej grupy z Wielkiej Brytanii - „London Community Gospel Choir”), cygańskie pieśni sakralne (w wykonaniu francuskiego zespołu „Tekameli”, który łączy w sobie dźwięki z Francji, Hiszpanii i Kuby), monodię ormiańską, muzykę cerkiewną, marokańskie pieśni sakralne oraz wielkich europejskich mistrzów: J. S. Bacha i W. A. Mozarta. Tradycyjnie, ważnym miejscem dla Festiwalu jest Jasna Góra, gdzie zawsze odbywają się koncerty: inauguracyjny i finałowy. Dziś (1 maja) o 18.00 w bazylice jasnogórskiej zabrzmi Wielka Msza h-moll, Jana Sebastiana Bacha. „To dzieło szczególne, dzieło kompozytora protestanta, który stworzył je od strony muzycznej na podstawie chorałów protestanckich. Spotkała go za to kara, bowiem ani jeden, ani drugi Kościół za życia Bacha, nie zaakceptował tej kompozycji katolickiej” – przypomniała Małgorzata Nowak, dyrektor „Gaude Mater”. 2 maja w południe w bazylice jasnogórskiej nastąpi inauguracja liturgiczna Gaude Mater. Podczas mszy św. odbędzie się prawykonanie Missa „Gaude Mater” młodego kompozytora Michała Sławeckiego. „To chyba pierwszy przypadek, gdzie student napisał na zamówienie Festiwalu mszę liturgiczną. To jego praca dyplomowa. Na to wykonanie przyjedzie profesor, pod kierunkiem którego dzieło powstało, prof. Stanisław Moryto, rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie” - powiedziała dyrektor Festiwalu. 5 maja o godz. 18.00 w bazylice na Jasnej Górze zabrzmi koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich z okazji 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów. Usłyszeć będzie można prawykonania dzieł Amando Ivančića, paulina żyjącego w XVIII wieku. Wystąpi Zespół Instrumentów Historycznych Accademia dell’ Arcadia.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  wiecej »