Akademik tylko dla wierzących

Życie studenckie owiane imprezowym mitem może powoli odchodzić w odstawkę, kiedy miejsc w łódzkich akademikach jest jak na lekarstwo. Alternatywą dla nich jest pierwszy katolicki dom studenta, oferujący w niskiej cenie pojedyncze pokoje i wyżywienie. Żak musi jednak być przygotowany na wyrzeczenia - zastrzega Polska Dziennik Łódzki.

Aż 14 studentów wszystkich łódzkich uczelni może przyjąć od października dom studenta przy ul. Jaracza w Łodzi, założony przez francuską katolicką wspólnotę Chemin Neuf (Nowa Droga). W ubiegłym roku otrzymała ona budynek od magistratu. - Wówczas dysponowaliśmy tylko elektrycznym ogrzewaniem, więc przyjęliśmy jedynie trzech studentów - wyjaśnia Mariusz Zatylny z łódzkiej Nowej Drogi. - Jednak remont, który właśnie kończymy, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc. W pozostałych domach studenckich Chemin Neuf, które są w Warszawie i Lublinie, są jedynie po 4 miejsca. Jednak łódzka placówka wyróżnia się jeszcze tym, że jest...koedukacyjna. - Oczywiście część piętra zajmują pokoje męskie, a drugą żeńskie - zaznacza siostra Dagmara Klosse. - I każdy kandydat na lokatora musi przejść rozmowę kwalifikacyjną. Podczas takiego spotkania żak informowany jest o zakazie spożywania alkoholu w domu i obowiązku uczestniczenia w rekolekcjach oraz trzech weekendach poświęconych zgłębianiu wiary. - Nie ma jednak obowiązku wstępowania do wspólnoty. Ja zamierzam, bo dzięki Chemin Neuf poczułam większe zaangażowanie w wiarę - mówi Edyta Polńska, studentka IV roku chemii w Lublinie, która mieszka obecnie w warszawskim domu wspólnoty. O domu przy ul. Jaracza w Łodzi nie słyszał Witold Zawisza z Czarnego Lasu w gminie Buczek, który ubiega się o miejsce w akademiku Politechniki Łódzkiej. Na uczelni trwa właśnie pierwszy etap rekrutacji. - Teraz mieszkam 50 kilometrów od Łodzi, więc nie mogę codziennie dojeżdżać na zajęcia. A katolicki akademik? To byłaby niecodzienna alternatywa - zamyśla się Witold, który od października rozpocznie studia informatyczne. Podania do Chemin Neuf można składać do połowy września. Studenci PŁ mają na to już tylko dziejszy dzień. Rok temu po pierwszej turze rekrutacji z 200 miejsc przeznaczonych dla pierwszoroczniaków zostało 20. W drugim etapie naboru chciało je zająć aż 200 studentów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »