Meksyk: Konferencja o globalnej pladze AIDS

Kryzysem społecznym na skalę globalną określono epidemię AIDS. Wskazano, że osoby dotknięte „współczesnym trądem" są powszechnie dyskryminowane, a najczęstszą reakcją społeczeństwa wobec zarażonych wirusem HIV jest strach i ignorancja.

W stolicy Meksyku 3 sierpnia rozpoczyna się Międzynarodowa Konferencja na temat AIDS. Reprezentowany jest na niej także Kościół katolicki. W przededniu konferencji episkopat Meksyku zaprezentował dokument „Nasza wiara w działaniu na rzecz godnego życia braci i sióstr z HIV”. Bp Gustavo Rodriguez Vera wskazał, że nie zdajemy sobie sprawy z rzeczywistych rozmiarów AIDS. „Jest to jeden z największych kryzysów sanitarnych, dotyczący jednocześnie bezpieczeństwa oraz rozwoju ludzkiego, jakiemu nasza planeta kiedykolwiek musiała stawić czoła” – stwierdził, przedstawiając dokument, meksykański hierarcha. Przypomniał zarazem, że osób zarażonych wirusem HIV nie można traktować jak współczesnych trędowatych, ale trzeba je otoczyć opieką. Jedną z metod zapobiegania AIDS jest mówienie prawdy o tej chorobie i szerzenie medycznej oświaty. Na całym świecie wirusem nabytego upośledzenia odporności (HIV) zarażonych jest 33 mln ludzi. Co najmniej 2 mln z nich co roku umiera. W samych tylko Stanach Zjednoczonych wirusem HIV rokrocznie zaraża się co najmniej 56 tys. ludzi. Jak wynika z opublikowanego 2 sierpnia raportu Amerykańskiego Ośrodka Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), to aż o 40 proc. więcej niż dotychczas sądzono. Nie oznacza to jednak nagłego wzrostu zachorowań, ale wypracowanie lepszych metod diagnostycznych. Szacunki chorych pokazują jednoznacznie, że epidemia HIV jest poważniejsza niż dotychczas uważano. Międzynarodowe konferencje na temat AIDS organizowane są co dwa lata. Spotkanie w Meksyku potrwa do 8 sierpnia. Zgromadziło 25 tys. naukowców, lekarzy, polityków, przedstawicieli organizacji charytatywnych oraz chorych na AIDS i nosicieli wirusa HIV. Przy tej okazji Kościół w Meksyku chce przedstawić lansowany przez siebie program „Nadzieja życia”. Ma on na celu nie tylko udzielenie pomocy medycznej chorym na AIDS, ale także zmianę ich postrzegania w społeczeństwie. Nosiciele HIV są bowiem często piętnowani. Stąd akcji meksykańskiego Kościoła towarzyszą słowa: żyjemy w świecie, w którym AIDS dotyka każdego z nas.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »