Kard. Sepe: Kościół nie zastąpi państwa

„Kościół pomaga potrzebującym, sam nie jest jednak w stanie wykorzenić biedy. Kiedy brakuje odpowiedniej polityki socjalnej, nie można prowadzić tylko «zastępczych» działań". Tak arcybiskup Neapolu komentuje kolejny kryzys, któremu miasto musi stawić czoła.

Władze poradziły sobie z górami śmieci, teraz muszą rozwiązać problem imigrantów. 28 lipca w akcie desperacji przez kilka godzin okupowali oni miejscową katedrę. Wśród nich byli głównie uchodźcy polityczni oraz oczekujący na azyl, którzy z powodu braku pomocy ze strony państwa zmuszeni są do życia na ulicy. Wśród nich nie brak kobiet i małych dzieci. Kard. Crescenzio Sepe przypomina, że niezgodne z prawdą wytykanie Kościołowi braku zaangażowania na rzecz imigrantów nie jest w stanie zmienić faktu, że włoski rząd sobie z tym problemem po prostu nie radzi. Kilka dni temu o inercję wobec problemu imigrantów oskarżył Kościół burmistrz Lampedusy. Na tę sycylijską wyspę przybywa w ostatnich tygodniach zmasowana liczba nielegalnych imigrantów z Afryki. Tamtejsze władze poczuły się dotknięte wezwaniem Watykanu, by respektować prawa każdego imigranta. Burmistrz stwierdził, że zamiast pouczać, Kościół sam powinien zacząć pomagać. Nie wchodząc w polemikę, watykański dziennik L’Osservatore Romano opublikował dane na temat charytatywnej działalności Kościoła. Aktualnie m.in. realizowane są 164 projekty pomocowe skierowane wyłącznie do uchodźców. W odpowiedzi na masowy napływ imigrantów na Sycylii powstał ośrodek dysponujący 200 miejscami. W ciągu ostatnich pięciu lat na pomoc dla uchodźców włoski Kościół wyasygnował ok. 15 mln euro.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  wiecej »