Jak integrować świeckich w Europie?

Integracja katolików świeckich w wielokulturowej Europie i organizacja kongresu w Warszawie były tematem obrad zarządu Forum Laikatu Europejskiego, które zakończyły się wczoraj w Brugii.

Uczestnicy spotkania uznali, że należy rozszerzać współpracę z katolikami wszystkich krajów europejskich, gdyż katolicyzm zawsze łączył przedstawicieli różnych kultur i narodów naszego kontynentu. Dlatego Forum zaproponuje stowarzyszeniom świeckich w Chorwacji, Rosji i Bułgarii oraz krajom bałtyckim, aby przystąpiły do gremium, które skupia obecnie blisko 30 krajów europejskich. Warunkiem członkostwa jest rekomendacja Konferencji Episkopatu danego kraju oraz regularne płacenie składek. Innym problemem, wymagającym rozwiązania, jest zatwierdzenie statutu Forum przez Papieską Radę ds. Świeckich. Obecnie trwają prace redakcyjne nad statutem, który zostanie przedstawiony Stolicy Apostolskiej. Członkowie Forum zastanawiali się też nad tematem kongresu, który organizuje ono co dwa lata w różnych krajach naszego kontynentu (poprzedni odbył się w tym roku w Bratysławie). Najbliższe spotkanie europejskiego laikatu odbędzie się w Warszawie, a jego tematem będzie prawdopodobnie walka z ubóstwem – materialnym, kulturowym i duchowym. Jest to włączenie się w inicjatywę Unii Europejskiej, która ogłosiła rok 2010 Rokiem Walki z Ubóstwem. Forum Laikatu Europejskiego powstało 30 lat temu z inicjatywy katolików belgijskich i holenderskich, pragnących integrować swą pracę na rzecz Kościoła i społeczeństwa. Obecnie skupia 28 krajów, w tym Rumunię i Białoruś, które na razie mają status obserwatorów. Specyfiką Belgii jest fakt, że reprezentują ją dwie odrębne organizacje – jedna z nich skupia Flamandów, druga Walonów. Przewodniczącą Forum Laikatu Europejskiego jest od lipca br. Holenderka Maria Draaijers, zaś sekretarzem Niemka Sigrid Schraml, która dwa lata spędziła w Polsce jako przedstawicielka Fundacji im. Roberta Schumana.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »