UNESCO za legalizacją klonowania człowieka

Pod pretekstem tego, iż obecnie obowiązujące zapisy nie są wystarczające, aby zapobiec klonowaniu reprodukcyjnemu człowieka, UNESCO chce wznowienia debaty na temat klonowania. "Przy okazji" rekomenduje ONZ legalizację klonowania terapeutycznego - alarmuje Nasz Dziennik.

Członkowie komitetu są w zasadzie zgodni, że zakaz "klonowania reprodukcyjnego" należy utrzymać - pisze Nasz Dziennik. Część specjalistów proponuje natomiast odróżnienie klonowania "terapeutycznego" lub eksperymentalnego i reprodukcyjnego. To zagadnienie będzie stanowiło najistotniejszy punkt debaty. - Nie zachodzi żadna istotna różnica w procedurze biotechnologicznej pomiędzy klonowaniem reprodukcyjnym a tzw. klonowaniem terapeutycznym, poza celem działania. Celem klonowania reprodukcyjnego jest powołanie do życia nowych istnień ludzkich i danie im szansy pełnego rozwoju. Z kolei poprzez tzw. klonowanie terapeutyczne powołuje się do życia nowych ludzi, by ich następnie życia pozbawić - cytuje wypowiedź ks. dr Piotr Kieniewicz z Katedry Teologii Życia KUL. - Obie procedury są niegodziwe ze względu na instrumentalne potraktowanie osoby ludzkiej i naruszenie jej godności. Nasz Dziennik przywołuje także wypowiedzi innych etyków i naukowców, m.in. Darryla Macera, adiunkta w Institute of Advanced Studies Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych, który przypomina o zagrożeniach związanych ze zbyt słabym zaawansowaniem technologii i ryzykiem mutacji, a zatem ryzykiem spowodowania - w odległej perspektywie - utraty zdrowia u osób leczonych z wykorzystaniem komórek uzyskanych w procesie klonowania terapeutycznego. W jego opinii czyni to tę metodę niedopuszczalną etycznie. Znaczenie prawne ewentualnego wydania przez ONZ takiej deklaracji komentuje dla Naszego Dziennika prof. Artur Nowak-Far. - Państwa członkowskie nie przekazały takich kompetencji, które by umożliwiały stworzenie jakiegoś reżimu prawnego dotyczącego kwestii klonowania, później zaś narzucenie wtórnie już ukształtowanego reżimu państwom-sygnatariuszom Karty Narodów ONZ i uczestniczących w pracach organizacji wyspecjalizowanych ONZ" - mówi. Będzie to zatem sygnał polityczny, ale deklaracja nie stworzy żadnego zobowiązania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »