Abp Hoser: módlmy się za tych co zmarli nagle i niespodziewanie

Do modlitwy za wszystkich, którzy zginęli nagle i niespodziewanie wezwał wiernych ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser podczas Eucharystii w bazylice św. Floriana na warszawskiej Pradze.

W homilii abp Hoser podkreślił, że w Dniu Zadusznym w Polsce – w przeciwieństwie do innych krajów – cmentarze pokrywają się kwiatami i rozświetlają lampkami, co wprowadzać ma wiernych w przeżywanie tajemnicy śmierci. Zwrócił uwagę, że wiara w życie pozagrobowe obecna jest we wszystkich religiach, ale w różny sposób mówią one o tym życiu. - Chrześcijanie wierzą w zmartwychwstanie ciała i żywot wieczny. Dla kochających Boga i ludzi, dla sprawiedliwych i miłosiernych otwiera się perspektywa życia szczęśliwego, do tego stopnia, że trudno to wyrazić słowami, jak przekazuje św. Paweł – mówił abp Hoser. - Są jednak ludzie, którzy po śmierci nie są gotowi do spotkania z Bogiem twarzą w twarz. Tajemnicze więzi łączą ich z światem doczesnym, co domaga się oczyszczenia – dodał. Wyjaśnił, że w niebie nie ma miejsca np. na brak pojednania, konfliktu, nienawiści. „Jezus ostrzega przed tym – pogódź się z twym przeciwnikiem, dopóki jesteś z nim w drodze” – przypomniał arcybiskup. Podkreślił, że grzechy odpuszczone co do winy mają swoje konsekwencje, które mogą sięgać poza grób. Możliwością spłacenia tych długów jest czyściec – wyraz Bożego Miłosierdzia, kolejna szansa dla grzesznika. Abp Hoser zaznaczył, że oczyszczenie i czyśćcowe cierpienie polega na bolesnej tęsknocie za Bogiem. „Zmarli są aktywnymi członkami Kościoła. Oczekują naszej pomocy. I my możemy im pomóc – przez modlitwę, Eucharystię, odpusty, czyli spłacanie długów ich życia poprzez zasługi Chrystusa i świętych” – mówił biskup praski. Zaapelował o tę modlitwę – nie tylko w intencji bliskich, ale również za nieznanych, zapomnianych, tych, którzy nie mają grobu, tych którzy zginęli zamordowani i pochowani są w zbiorowych mogiłach, za zamordowanych przed urodzeniem. Przypomniał, że również na Pradze są takie nieznane mogiły – ludzi, którzy ginęli w strasznych okolicznościach, podczas pamiętnej rzezi Pragi dokonanej 4 listopada 1794 r. przez rosyjskie oddziały pod wodza generała Suworowa. Cytując historyczne świadectwa wspominał, że po drugiej stronie Wisły słychać było dochodzące z Pragi jęki ofiar i wrzaski katów, a ludzie, którzy znaleźli się na Pradze już po dokonanej rzezi widzieli stosy trupów – również kobiet i dzieci – oraz zgliszcza domów i dworów. Abp Hoser podkreślił, że wciąż na całym świecie ludzie giną w podobnych okolicznościach – od nagłej i niespodziewanej śmierci, w nieludzkich warunkach. Wspominał mordy w Indiach, we wschodnim Kongu, wojny rabunkowe wzniecane przez międzynarodowe koncerny, powtarzające się regularnie akty ludobójstwa. Prosił o pamięć i modlitwę za te ofiary. Na zakończenie modlił się słowami Psalmu 103 – „Miłosierny jest Pan i łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo łagodny. Nie postępuje z nami według naszych grzechów ani według win naszych nam nie odpłaca”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »