Ukraina: zwrot kościoła w Dniepropietrowsku

Władze Dniepropietrowska na Ukrainie zwróciły diecezji charkowsko-zaporoskiej tamtejszy kościół św. Józefa. Komisja, złożona z przedstawicieli parafii, rady miasta i amerykańskiej firmy z Filadelfii, podpisała 4 listopada odnośną ugodę. Władze miejskie przekazały amerykańskiej firmie 16 arów terenu pod budowę planowanych obiektów.

Zebrany na sesji plenarnej episkopat Ukrainy przyjął tę decyzję z wdzięcznością i odmówił modlitwę dziękczynną – mówi bp Marian Buczek. „Jest to dla nas ogromne osiągnięcie, tym bardziej, że w Dniepropietrowsku jest już oddany stadion na piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 r.” – powiedział Radiu Watykańskiemu biskup koadiutor charkowsko-zaporoski. Zwrócona świątynia wymaga natychmiastowego remontu, gdyż w ubiegłym roku zburzono jej dach i część sklepienia. Mimo nakazu konserwatora zabytków kościół nie został odnowiony ani zabezpieczony, a więc niszczał przez cały rok. „Musimy szybko zrobić choćby prowizoryczny dach, a następnie przystąpić do dalszych remontów” – powiedział bp Buczek. O zwrot kościoła w Dniepropietrowsku katolicy starali się całe lata. W lipcu ubiegłego roku czynnie zablokowali jego rozbiórkę. Władze obiecały wówczas przydzielenie amerykańskiemu inwestorowi działki zastępczej, co zajęło ponad rok. Obecnie, jak dodał bp Buczek, do uregulowania pozostają jeszcze niewielkie formalności prawne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »