Chcemy przed Polakami otwierać perspektywę rzeczywistości Kościoła
powszechnego - powiedział ks. Józef Polak, jezuita, szef Sekcji Polskiej Radia
Watykańskiego, w rozmowie z KAI. W poniedziałek minęło 70 lat istnienia tej
instytucji w Polsce.
W jakim stopniu inne redakcje korzystają z informacji przygotowywanych przez Was np. na temat Kościoła w Polsce?
- Są sekcje, których redaktorzy znają polski i korzystają z naszych informacji regularnie. Często dziękują nam za jakiś wywiad czy informację.
Jaka jest główna misja polskiej sekcji?
- Jan Paweł II na nasze 60-lecie napisał, że dzięki naszej redakcji Polska była bliżej papieża, a papież bliżej Polski. Myślę, że dzięki naszej pracy nie tylko papież, Stolica Apostolska, ale Kościół powszechny może być bliżej Polski. Chcemy przed Polakami otwierać perspektywę rzeczywistości Kościoła powszechnego.
Jakie wyzwania stoją przed sekcja polską RV?
- Głównym wyzwaniem zawsze będzie dotarcie do jak największej ilości odbiorców. Trudno jednak oszacować słuchalność. Niestety naszą siłą nie są nasze pasma. W tej chwili mało ludzi słucha RV na falach krótkich czy średnich, które teraz dość słabo do Polski docierają. Jednak obecność na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, na antenie Radia Maryja, 20 stacji lokalnych często w dużych ośrodkach, obecność w Chicago, Nowym Jorku i Toronto daje nam sporo słuchaczy. Nie znam konkretnej liczby, ale wiem, że jesteśmy znacząco obecni.
Wyzwaniem, oprócz profesjonalizmu i starania, aby realizować program coraz lepiej jest rozwój naszej strony internetowej. Nie jest nas dużo, ale redakcja jest wyspecjalizowana i możemy korzystać ze źródeł informacji w 10 różnych językach. Zawsze będzie natomiast stało przed nami wyzwanie, jak lepiej i atrakcyjniej przekazywać nasze wiadomości.
Wczoraj Benedykt XVI złożył Wam życzenia. Dołącza się do nich również KAI: aby Wasza posługa była jak najbardziej owocna i życzliwie przyjmowana!
- Wczoraj Ojciec Święty zauważył nasz jubileusz i pobłogosławił nas. Cieszymy się tym błogosławieństwem, i z pewnością umocni nas ono na przyszłość.
Rozmawiał Krzysztof Tomasik