"Otoczmy troską życie" - to hasło tegorocznych obchodów Dnia Życia
Konsekrowanego, który przypada 2 lutego. Zakonnicy i zakonnice wykonują
ogromną pracę w setkach placówek w całej Polsce - Domach Samotnej Matki,
Domach Małego Dziecka, organizując "okna życia". Pracują też w szpitalach,
Domach Spokojnej Starości, opiekują się niepełnosprawnymi.
Świeckie instytuty życia konsekrowanego
Instytuty żeńskie prowadzą również 3 biblioteki, 5 muzeów, 5 wydawnictw, 3 księgarnie i wydają 8 periodyki. Z ich inspiracji i pod ich opieką działają 53 różnego rodzaju ruchy, organizacje, stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty skupiające świeckich. 32 instytuty życia konsekrowanego należą do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich, która skupia 33 tego typu wspólnoty. Ponadto do tej formy życia konsekrowanego należą: Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, świecka gałąź Instytutu Oblatek Sec Jezusa, a także Instytut Ojców Szensztackich. Liczbę świeckich konsekrowanych w Polsce szacuje się ją na ok. 1000 osób. (Dane z 31 października 2008 r. z III wyd. "Leksykonu Zakonów w Polsce" Bogumiła Łozińskiego, który ukaże się za kilka miesięcy).
Powołania
W 2008 r. w seminariach zakonnych kształci się 1554 alumnów, rok wcześniej było ich 1768. Studia na pierwszym roku rozpoczęło 258 młodych zakonników (a rok wcześniej 292). Do zakonnych postulatów i nowicjatów, gdzie kandydaci zdobywają pierwszą formację zakonną jeszcze przed studiami filozoficzno-teologicznymi, zgłosiło się 653 postulantów i nowicjuszy. Rok wcześniej było ich 708, a przed dwoma laty 797.
Najwięcej kleryków mają salezjanie (132 – w czterech polskich prowincjach), pallotyni (106 – w dwóch polskich prowincjach), franciszkanie konwentualni (105 – w trzech polskich prowincjach zakonu), kapucyni (92 – w dwóch prowincjach) i jezuici (83 – w dwóch polskich prowincjach). Choć są to jedne z najliczniejszych zakonów i zgromadzeń męskich w Polsce, także u nich widać spadek liczby seminarzystów. Jedynie u pallotynów dynamika spadku okazała się najmniejsza i pod względem liczby kleryków wysunęli się oni na drugie miejsce, z czwartego w roku 2007. Żadnych kleryków nie mają obecnie bonifratrzy, słynący m.in. z opieki nad chorymi i ziołolecznictwa. W seminariach zakonnych kształci się ponadto 197 zakonników-obcokrajowców.
Natomiast do postulatów męskich zakonów najwięcej nowych kandydatów zgłosiło się do franciszkanów konwentualnych – 31, kapucynów – 29, dominikanów – 25, franciszkanów – 20, pallotynów – 18. Salezjanie, którzy nie prowadzą postulatu, przyjęli do nowicjatu 28 nowych kandydatów.
W ubiegłym roku do klasztorów zgłosiły się 362 kandydatki i postulantki, podczas gdy rok wcześniej było ich 424, a przed 10 laty – 728. Obecnie w Polsce jest 21739 zakonnic, ale spadek liczby powołań sięga 15 procent. Od 2000 r. liczba zakonnic w tzw. zgromadzeniach czynnych, podejmujących różne dzieła apostolskie spadła o 1,5 tys. Mniej jest także należących do nich domów zakonnych – 2450 (przed rokiem było 2476). Na stałym poziomie utrzymuje się liczba sióstr klauzurowych, których jest obecnie 1376, ale widoczny jest spadek liczby kandydatek. O ile przed 10 laty życie za klauzurą rozpoczęło 110 postulantek, to w roku 2008 - 44. Na stałym poziomie utrzymuje się liczba polskich zakonnic pracujących poza granicami Polski. W sumie jest ich 2327, z tego 539 na misjach, 454 ewangelizuje na Wschodzie, natomiast 1334 pracują w innych krajach. O ile, w stosunku do roku 2007, nieznacznie zmniejszyła się liczba sióstr pracujących w duszpasterstwie w krajach Europy Wschodniej, to nieco więcej pracuje na misjach i w innych krajach Europy.
Od niedawna istnieje strona internetowa poświęcona zgromadzeniom i instytutom świeckim. Pod adresem
www.zyciezakonne.pl można uzyskać informacje nie tylko o rodzinach zakonnych, ale także o ich dziełach, inicjatywach i datach ważnych wydarzeń.