Czy zapłodnienie in vitro jest przestępstwem?

Takie pytanie zadaje po "Gazeta Wyborcza", zainspirowana wczorajszym spotkaniem komitetu Pro Dono Vitae z ministrem sprawiedliwości, Andrzejem Czumą.

W "Gazecie" czytamy: - Lansowany jest pogląd o rzekomej próżni prawnej - mówi Marek Jurek. - Tymczasem ustawa o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego mówi, że "Prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej, w granicach określonych w ustawie". Na argument, że prawa karnego nie wolno interpretować rozszerzająco, a ono zakazuje tylko usuwania ciąży i nie wspomina o niszczeniu embrionów w probówkach, odpowiada: - Obowiązuje też zasada interpretowania prawa na korzyść ochrony życia ludzkiego. A nie znam ekspertyzy prawnej, która dowodziłaby, że termin "dziecko poczęte" nie odnosi się do dziecka poczętego metodą in vitro. Zdaniem Marka Jurka prokuratura powinna ścigać także przypadki zamrażania embrionów in vitro. - Art. 157a kodeksu karnego zakazuje uszkadzania ciała dziecka poczętego i powodowania rozstroju jego zdrowia - mówi Marek Jurek. - Tymczasem zamrażanie może szkodzić zdrowiu dziecka poczętego i prokuratura powinna je ścigać. Podobne zarzuty stawiał w ubiegłym roku prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia dr Paweł Wosicki - informuje dalej "Gazeta". Minister Ćwiąkalski potraktował wówczas to pismo jako doniesienie o przestępstwie i przekazał je "według właściwości" do Prokuratury Rejonowej w Poznaniu, która jednak odmówiła wszczęcia postępowania. Sąd rejonowy, do którego wpłynęło zażalenie, poparł jej stanowisko. "Sąd podziela niepokój i troskę wyrażone przez zawiadamiającego. Jednakże stwierdzić należy, iż uregulowania prawne obowiązujące obecnie w Polsce nie penalizują zachowań polegających na niszczeniu ludzkich embrionów" - napisano w uzasadnieniu. - "Pojęcie fazy prenatalnej [czyli przedurodzeniowej] nie obejmuje embrionów powstałych przy stosowaniu procedury in vitro". - Pan minister wysłuchał nas i poprosił, byśmy sygnalizowali mu konkretne przypadki, w których dochodzi do łamania prawa. Będziemy to robić - mówił po spotkaniu Marek Jurek. - Było to jedno z licznych spotkań, jakie m.in. z organizacjami pozarządowymi odbywa minister sprawiedliwości. Minister nie widzi w tej chwili przesłanek do podejmowania jakichkolwiek działań - stwierdziła z kolei rzeczniczka prokuratora generalnego Katarzyna Szeska.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  03.02.2009 16:08
  Tłumacząc na polski - STRAŹNIK PRAWA OLAŁ PRAWO.

  Natomiast cyt. uzasadnienie sądu nadaje się zbioru humoresek. To że w przepisach prawa nie ma kary związanej z danym czynem zabronionym nie sprawia, że czyn przestaje być zabroniony (penalizacja w szerszym i węższym znaczeniu).

  Poza tym, orzeczenie sądu rejonowego nie sprawia, że dla Strażnika Prawa nie ma sprawy. To właśnie on, Minister i Prokurator, ma narzędzia by uzyskać wiążące wykładnie (Sąd Najwyży, NSA, Trybunał Konstytucyjny) i czyn zabroniony spenalizować - czyli ustalić rodzaj i wysokość kar - wnosząc pod obrady rządu i do sejmu projekty ustaw i/lub wydając rozporządzenia. W tym konkretnym przypadku choćby tymczasowe, nim problemy biotechnologii uregulowane zostaną kompleksowo.
  Mamy tu więc jawne zaniechanie i zlekceważenie sprawy przez byłego ministra Ćwiąkalskiego. A obecny, Czuma, idzie w jego ślady.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »