Orkiestra "Aukso" pod batutą Marka Mosia nagrała kompozycje Wojciecha Kilara, które zabrzmią w filmie "Obce ciało" w reż. Krzysztofa Zanussiego. Był to ostatni projekt, w który zaangażowany był zmarły 29 grudnia kompozytor.
Nagrania są realizowane w Alvernia Studios, a praca nad nimi zakończy się w piątek.
"Dla mnie i zespołu to była szczególna praca, bo nagranie powstało już po śmierci kompozytora. Rozmawialiśmy o tym filmie z Wojciechem Kilarem, który będąc w szpitalu konsultował jeszcze z reżyserem, co znajdzie się na ścieżce dźwiękowej" - powiedział PAP Marek Moś, wieloletni przyjaciel kompozytora. W filmie zostaną wykorzystane m.in. wcześniejsze kompozycje Kilara do innych filmów Krzysztofa Zanussiego.
Nad projektem pracują reżyser nagrania Tadeusz Mieczkowski oraz szef działu dźwięku w Alvernia Studios Piotr Witkowski, a opiekę artystyczną sprawuje Bartek Gliniak.
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy "Aukso" wielokrotnie wykonywała i nagrywała muzykę Wojciecha Kilara. Wkrótce powinien ukazać się dwupłytowy album z jego utworami nagrany przez "Aukso", a zrealizowany dzięki zaangażowaniu miasta Katowice i otwierający serię poświęconą kompozytorom związanym ze Śląskiem. "Wojciech Kilar znał materiał, który znajdzie się na tym albumie i był z niego bardzo zadowolony. W tym wydaniu będą prawdopodobnie także ostatnie zdjęcia kompozytora wykonane podczas sesji nagraniowych i w jego domu" - mówił Marek Moś.
"Obce ciało" w reż. Krzysztofa Zanussiego to polsko - włosko - rosyjska koprodukcja. Producentem filmu ze strony polskiej jest Studio Filmowe TOR.
W filmie grają m.in.: Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Weronika Rosati, Sławomir Orzechowski, Jacek Poniedziałek, Janusz Chabior, Stanisława Celińska, Tadeusz Bradecki i Bartosz Obuchowicz. Na ekranie pojawią się również znakomici włoscy aktorzy - Riccardo Leonelli i Victoria Zinny oraz rosyjska gwiazda filmu i teatru Tschulpan Chamatowa. Zanussi wyreżyserował "Obce ciało" na podstawie własnego scenariusza. Premiera filmu planowana jest jesienią.
Film powstaje przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.